Piše: Amir Sužanj
Dragi jarane Donalde,
halali mi, tako ti Boga, što zbog ranije preuzetih obaveza, a bogami i straha od aviona, ne stigoh da svratim do tebe u ovo vrijeme kad je kod vas teferič što ga zovu mundijalom. Izmače mi se, a im’o sam u planu da te posjetim, pa da nas dvojica napravimo akšamluk negdje u hladovini pored rijeke, na obali tog tvog Pecosa. Nije baš, da kažem, Vrelo Bosne, ali i tu kod tebe se može šta nabaciti na roštilj, bar kod vas u Teksasu ima dobrog bifteka, pa da se ispričamo k’o ljudi i stari jarani. Htjedoh ti, bogami, reći i poneku što ti se ne bi svidjela, naljutio si me zbog tvog druženja s onim Netanjahuom, svakakav se tu poganluk desio. Kontam, ako te malo i naružim, nećeš mi zamjeriti, zaslužio si, a i stari smo jarani, dugo se znamo.
Da ti pravo kažem, nisam ni pomišlj’o da će nam nepredvidiva sudbina odrediti da udarimo baš jedan na drugog odmah na početku nokaut - faze kod toliko reprezentacija na mundijalu. Ali šta mu bi – bi, sad ga jebaji. Pofajtaćemo se, bogme, u tom San Francisku, pa ko šta ujagmi. Ovaj moj Sergej je, pored Džeke, Katića i Kolašinca, poveo sve nekakvu dječurliju, neposlušnu da Bog sačuva. Nije ni znao šta vodi dok ne napraviše džumbus u grupnoj fazi. Riješila ta balavurdija da se ne vraća kući do finala, ne sluša to savjete starijih kako je vakat za povratak, a vjeruj da mi je žao što će prvo zgužvati vas Amerikance. Žao mi je zbog tebe, a i zbog Mauricija Pochettina, dobar je momak. Više bih volio da su se moji namjerili na Njemačku ili Italiju, ali valjda sudbina tako propisana.
Šta kažeš – Italija se nije plasirala na mundijal??? Aaaa, čuj to? Pa, ko im dohaka??? Reprezentacija Južne interkonekcije u Zenici? E svašta, ljudi moji!
Nego, kad ti već pišem, da te nešto posavjetujem, mlad si i zelen, pa vidim da praviš greške. Ti stalno pričaš kako hoćeš Ameriku da učiniš ponovo velikom i kako ti je zato cilj da osvojiš makar tri frtalja planete, bezbelli, onako miroljubivo, k’o što si pokuš’o Grenland prisajediniti matici Americi. Dragi moj jarane, evo ovi moji na mundijalu ti pokazaše da se svijet ne osvaja političkim pritiscima, oružjem, flotama i raketama. Ako još nisi skont’o, mi uzduž i poprijeko osvojismo vaše gradove sve Halidovom pjesmom i čistom dušom, niko ni čakiju sa sobom nije ponio. A nije baš da ne znamo čakijom rukovati, znamo bolje nego vi kauboji pištoljima. A to ti je, bogme, velika razlika. Zar nisi vidio, bolan ne bio, da ti u svakom gradu i na svom stadionu gdje smo se pojavili mi Bosanci i Hercegovci, grmi Halid, niđe ni traga od onog tvoga Brucea Springsteena, k’o da nismo u Americi, nego negdje u centralnoj Bosni. Nema ozbiljnog medija na kugli zemaljskoj koji nije prikazao našu pjesmu i naše navijanje, sve sa simpatijama. Skontali odmah ljudi da mi pjevamo iz duše, o najvećim i najljepšim ljudskim vrijednostima... Nećemo valjda ko nekakva fukara i šaka jada o klanju i ubijanju, i to još na tribinama!
E tako ti se, moj Donalde, osvaja svijet, mani se ti aviona, brodova topova i granata.
Nego, da te priupitam još nešto. Šta ćeš, bogati, reći onom Rodu Blagojeviću kad ponovo dođe da ti palamudi kako je Bosna nemoguća i neodrživa država i kako ona ne treba da postoji? Pa, ako je nema, kakve se onda ono nepredgledne rijeke ljudi pod zastavama slijevaju po američkim gradovima i stadionima? Kome onda grmi Halid i s ove i s one strane Rocky Mountainsa, od Sijetla do Los Anđelesa i San Franciska? Kad ti taj ishlapjeli lik sljedeći put dođe s pričom kako nema Bosne, reci mu da pita Talijane ima li je i koliko je ima i isprati ga đe mu je mjesto, ali mu, bogati, ne zamjeri – svašta sirotinja trabunja, čak i ono u šta ni sama ne vjeruje, za koju šaku dolara iz fondova za lobističku prostituciju.
Eto ti, moj Donalde, od mene ti zasad toliko. I ne zamjeri, duše ti, što će vas ova naša djeca raskupusati 2. jula. Otelo se to kontroli, moj Donalde, pa ne sluša ni Sergeja ni Spahu kad im savjetuju da se lijepo ponašaju i da budu pristojni, takva ti je današnja omladina. Mlado, silno, šta mu čo’ek more!
Maksuz selam ti šaljem iz buregdžinice "Bosna" usred šeher Sarajeva.










