Dakle, drski kriminalac Nikšić smatra - pazi molim te! - neodgovornim ponašanje banke, koja ne želi davati novac licima pod istragom, a ne smatra neodgovornim ponašanje vlade sa sobom na čelu koja je odbila smijeniti upravu pod istragom!
Piše: Haris Imamović
Federalni premijer i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić sinoć je, u programu FTV, oholo nagrdio Evropsku investicionu banku koja je, zbog istrage evropskih tužilaca protiv čelnika Autocesta FBiH, obustavila dotok kreditnog novca Federaciji.
Na konstataciju voditeljice da je pod istragom i sadašnja uprava Autocesta Federacije, Nikšić je kazao: “Oni su obilježeni kao potencijalni učesnici nekih nelegalnih radnji.” Dakle, nije govno, nego se pas olakšao.
Općinski inspektor u pozi evropskog sudije
Nikšić je zatim krenuo da brani aktuelnu upravu Autocesta, kazavši da su pod istragom zbog ugovora koji “niti je potpisan, niti je realizovan”.
Dakle, bivši tržišno-ugostiteljski inspektor Općine Konjic iskoristio je priliku da, pred gledaocima FTV, održi pravnu lekciju pravosudnom sistemu Evropske unije, konkretno Uredu evropskog javnog tužioca sa sjedištem u Veneciji! Da nije smiješno, bilo bi samo jadno; ovako je oboje.
Podsjetimo, kako stoji u spisima evropskih tužilaca, članovi uprave Autocesta Denis Lasić, Asmir Dževlan i Erdal Trhulj su se sastali sa predstavnicima talijanske kompanije Technital, nakon što je ponuda ove kompanije na tenderu Autocesta bila drugorangirana.
Na sastanku, u jednom ugostiteljskom objektu u Istočnom Sarajevu, dogovoreno je da Talijani plate 150 hiljada eura mita, kako bi njihova kompanija završila kao prvorangirana.
Dotok novca obustavljen zbog Nikšića, a ne EIB-a
“Smatram prilično neodgovornim ponašanje Evropske investicijske banke u tom pogledu, jer oni imaju ugovor sa državom BiH, a kompanije koje su radile i odradile ono što imaju po ugovoru ne smiju biti kažnjene”, kazao je.
Dakle, drski kriminalac Nikšić smatra - pazi molim te! - neodgovornim ponašanje banke, koja ne želi davati novac licima pod istragom, a ne smatra neodgovornim ponašanje vlade sa sobom na čelu koja je odbila smijeniti upravu pod istragom!
Podsjetimo, predstavnici EIB su postavili uslov Nikšiću: nema dodatnog novca dok ne smijeni upravu pod istragom. Umjesto da smijeni upravu i omogući nastavak dotoka kreditnog novca, Nikšić je stao u njenu zaštitu i time je doveo do trenutne situacije.
Treba podsjetiti i da je to lična odluka Nikšića, jer su njegovi koalicioni partneri, Naša stranka i Narod i pravda, zatražili odlazak kompromitirane uprave Autocesta, u kojoj, uzgred budi kazano, još uvijek, kao savjetnik generalnog direktora, radi brat premijera Federacije, Mirsad Nikšić.
Svi se ogradili osim predsjednika SDP-a
”Smatramo da je jedini odgovoran potez hitna smjena kompletnog rukovodstva i upravljačkih struktura ovog preduzeća”, poručili su iz Naše stranke još krajem prošle godine.
Predsjednica Naše stranke Sabina Ćudić je, prije nekoliko dana, ponovila da NS i dalje traži smjenu uprave, te da je do obustave izgradnje autoputa došlo “zbog tvrdoglave odluke rukovodstva (!) da stane iza ljudi koji jesu pod određenim istragama”.
”Ukoliko postoji bilo kakva sumnja na nezakonitost ili korupciju, u potpunosti se slažem s onima koji traže da trenutni menadžment Autocesta odmah odstupi”, kazao je Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde.
Šlag na tortu je bila izjava predsjednika HDZ-a Dragana Čovića da je Denis Lasić, direktor Autocesta, ponudio ostavku, kako ne bi ugrozio nastavak izgradnje Koridora Vc, kombinovana sa izjavom HDZ-ove ministrice saobraćaja Adrijane Katić kako njeno ministarstvo nije dobilo zvaničan zahtjev premijera Nikšića za pokretanje procedure smjene rukovodstva Autocesta.
Dakle, svi akteri u vladajućoj koaliciji su se manje-više politički ogradili od uprave Autocesta, izuzev Nermina Nikšića, koji demonstrirajući snažnu privrženost kompromitiranim čelnicima tog javnog preduzeća drsko indicira i sopstveni udio u zakulisnim poslovima.
Milioni u okolini Nikšića
“Iduće godine u ovo doba, bit ćemo milioneri”, glasi geslo Dereka Trottera, sitne varalice i jednog od glavnih junaka čuvene serije Only Fools and Horses (kod nas prevedene kao “Mućke”) po kojoj su svojedobno načelnik Starog Grada i bivši gensek SDP-a Irfan Čengić i njegov brat nazvali (u međuvremenu ugašeni) restoran u sarajevskom naselju Ciglane.
Za razliku od braće Trotter i braće Čengić, Nermin Nikšić i njegov poslovni brat Elvedin Grabovica već odavno nisu sitne varalice, već milioneri, finansijski najmoćniji ljudi u trenutnoj strukturi vlasti u Federaciji.
Kako je izvijestio portal Istraga, firme u vlasništvu Grabovica, kao podizvođači u avgustu i novembru prošle godine dobile 2,5 miliona maraka namijenjenog izgradnji Koridora Vc.
Osim toga, Istraga je otkrila da su Autoceste FBiH potpisale okvirni sporazum sa kompanijom BS Telecom na period od tri godine, za pružanje usluge održavanje hardvera za nadzor i upravljanje saobraćajem na svim dionicama autoceste A1. Vrijednost okvirnog sporazuma je 9,1 milion KM. Kako je Istraga navela, riječ je o unaprijed dogovorenoj tenderskoj proceduri koju su vodili Nikšić i Grabovica.
Ako uzmemo u obzir sve navedene okolnosti, onda je jasno zašto je lekcija o odgovornosti, koju je premijer Federacije sinoć na FTV održao Evropskoj investicionoj banci, ironičan izraz ili bolje reći simptom jednog potpuno trulog poretka u Federaciji.