Piše: Sead Numanović
Nakon
kritika koje sam mu i javno uputio, predsjedavajući Predsjedništva
Bosne i Hercegovine Denis Bećirović počeo je - izgleda - učiti.
Kritike su došle zbog njegovog upornog tretiranja manjeg bh. entiteta kao državu.
A
tretirao je tako pišući njen naziv onako kako se - prema pravopisu
bosanskog, ali i srpskog i hrvatskog jezika - pišu države - s oba
početna slova imena velikim slovima - "Republika Srpska".
"Administrativne
jedinice poput Brčko distrikt, Republika srpska, Sarajevski kanton,
Vrhbosanska nadbiskupija i slično, pišu se u bosanskom jeziku kako je i
naznačeno", stoji u objašnjenju Instituta za jezik Univerziteta u
Sarajevu.
Identičan stav ima i Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, katedre za sva tri južnoslovenska, naša, jezika.
U saopćenju emitiranom ujutru 26. juna, "Republike Srpske" nema.
"Bećirović
je rekao da je Bosna i Hercegovina postigla značajne rezultate na
evropskom i evroatlanstskom putu kojeg podržava ogromna većina građana
Bosne i Hercegovine. Nažalost, put prema članstvu u EU i NATO-u
blokiraju čelnici bh. entiteta RS koji usklađuju svoju politiku s
Moskvom, a ne sa Briselom. Oni svojom destruktivnom politikom ugrožavaju
Dejtonski mirovni sporazum, mir i stabilnost i stoga su potpuno
opravdano uvedene sankcije i Republike Poljske bivšem predsjedniku
entiteta RS. Također, naglasio je da je neophodno jačati otpornost
državnih institucija i unapređivati saradnju evropskih partnera u
suprotstavljanju prijetnjama destruktivnih snaga" navodi se u izvještaju
o razgovorima predsjedavajućeg i premijera Poljske Donalda Tuska.
Ruku na srce, ovakav tekst, kao i prethodna moja kolumna, u normalnom svijetu su nezamislivi!
Da
šef države uporno demonstrira političku i gramatičku nepismenost i da
ga morate javno prozvati, e ne bi li barem to naučio, apsurd je!
I nije utjeha da 'svi' prave istu 'grešku'. A prave je. Bezmalo svi bošnjački kadrovi.
Kada
je Dževad Mahmutović u Vijeću naroda entiteta Rs u jednoj od svojih
apelacija napisao gramatički, pravno i politički ispravan naziv
Republike srpske, suočio se i s fizičkim prijetnjama, uključujući čak i
hapšenje.
Dok je u Banjoj Luci bio bitku, u Sarajevu su ga
bukvalno razapinjali sa svih strana, uključujući i njegovu Stranku
demokratske akcije.
Satisfakcija mu nije bila što je u svemu tu
bio u pravu i što je to, ubrzo, potvrdio i Ustavni sud Bosne i
Hercegovine. Duboki ožiljci su ostali!
Svako ko je htio živjeti svoj život morao je davno naučiti da će te svako poštivati koliko ti poštuješ sebe.
I da ti svako može pokušati oduzeti šta god mu padne na pamet, ako mu dopustiš.
Držanje
do sebe, svojih vrijednosti i uvjerenja, vlastito znanje i snaga da sve
to braniš i odbraniš, oduvijek su bile vrline. A danas su i garant čak i
fizičkog opstanka!
Narod koji na vodećoj državnoj poziciji ima
osobu koju morate podučavati elementarnim političkim kategorijama,
odista se treba zabrinuti.
Ali, hajde!
Bećirović je tu gdje jeste. I ima ambiciju ostati još četiri godine. Lično se nadam da neće, ali će biračiti odlučiti.
Kako god, nepismeni šef države nam ne treba.
A Bećirović je i dalje ne samo politički nepismen.
Jer, u njegovom pomenutom saopćenju "Zapadni Balkan" se i dalje neispravno piše.
Po
pravopisu bosanskog jezika pravilno je pisati zapadni Balkan, a ne
"Zapadni Balkan", kada se izraz koristi kao geografsko-politička
odrednica.
Razlog je u pravilima o pisanju velikog i malog početnog slova:
- Balkan je vlastito ime geografskog prostora (Balkansko poluostrvo), pa se piše velikim slovom.
-
zapadni je opisni, odnosno odredbeni pridjev koji označava dio tog
prostora, pa se piše malim slovom, osim ako se nalazi na početku
rečenice.
Ovakvo pisanje u skladu je s Pravopisom bosanskoga
jezika Senahida Halilovića, prema kojem se strane svijeta i pridjevi
izvedeni od njih pišu malim slovom kada imaju opisnu funkciju uz
geografsko ime (npr. istočna Bosna, sjeverna Evropa, južni Jadran,
zapadni Balkan).
Mogao je i davno morao Bećirović i ovo naučiti
bez javnih prozivki. Kako se priprema za sastanke uz pomoć Chat GPT-a,
mogao je propitati i gramatiku. Ako je već doktor nauka bar ovakve
stvarni ne smije da ne zna.
Razumijem da je predsjedavajući
prezauzet, da mu je preče progurati svog kandidata u Ustavni sud Bosne i
Hercegovine, nego uzeti u ruke Pravopis bosanskog jezika, za početak.
Ali, eto, da ne budem 'destruktivan', neka angažira lektora. Barem honorarno!
I malo prodrma svoj ured. Pa da počnu raditi bez šablona.
No, to je nemoguće, pošto je i sam sav šabloniziran.
Pa je i ovo saopćenje o susretu s premijerom Poljske, takvo.
Ubrzo
će nam njegovi saradnici, koji svaku objavi iz Bećirovićevog kabineta
uredno 'štancaju' po društvenim mrežama, objasniti i koji je ovo po redu
njegov sastanak sa Tuskom. Ja ne znam. Prvi? Ne vjerujem. Osmi? 23.?
12.?










