Hiljade građana Kosova u tri sjeverne općine, kako je to sinoć i najavljeno, od jutros se nalaze ispred općinskih zgrada, koje su jake snage specijalne kosovske policije zauzele u petak. Uglavnom se radi o zaposlenima privremenih srpskih organa, te ostalim službenicima i nekadašnjih kosovskih i srpskih institucija, kao i ostalih građana, među kojima ima, od penzionera, mladih do onih koji kriju svoja lica, javlja Kossev.info.
Najmanje jedan manji incident izbio je jutros u Zvečanu kada su radnici pokušali ući u zgradu a specijalna policija upotrijebila suzavac. Građane i policiju razdvajaju jake snage KFOR-a, prije svega američke i mađarske, koje su u svim općinama raspoređene između specijalne policije i građana.
Za sada, KFOR u potpunosti drži situaciju pod kontrolom. To čine ne samo sa jedinicama koje su se rasporedile, već i kroz krizne pregovore na samom terenu.
U Zvečanu predstavnik KFOR-a prvo razgovara sa jednom stranom, a potom sa drugom. Sa Srbima je za sada nepoznati starješina KFOR-a jutros razgovarao ispred općine, kada mu je šef Srpske liste Goran Rakić ponovio poznate zahtjeve, od kojih je glavni da specijalne jedinice Kosovske policije odmah napuste i općinske zgrade na sjeveru, ali i cijeli sjever. Predstavnik KFOR-a je potom otišao u općinsku zgradu na razgovor sa kosovskim policajcima, da bi se onda vratio. Ova šatl diplomatija traje od osam sati jutros.

Rakić je takođe u jednom trenutku zatražio i od građana da oslobode prostor za izlazak dva blindirana vozila Kosovske policije iz kruga općinske zgrade, a što su građani odbili uzvikujući "Izdaja!". Iako ih je Rakić ubjeđivao da bi se tako načinio prvi korak, okupljeni su zatražili da sva vozila odu. Javnosti se u Zvečanu prvi obratio bivši gradonačelnik Dragiša Milović koji je naglasio da građani mirno zahtjevaju odlazak policije.
Nakon njegovog obraćanja, poverjenik za odbranu Kosova i Metohije, Nebojša Jović, glasno je negodovao prema Miloviću, rekavši da treba da ga je sramota, te da specijalne jedinice ne bi mogle da uđu u općinske objekte da nije Srpska lista odvela građane na Vučićev miting.










