Aktuelna vlada Kosova nastavlja s politikom oslanjanja na domaće energetske resurse, posebno ugalj, uz istovremeno traženje saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama u oblasti energetike, ali bez prihvatanja modela regionalnog povezivanja gasne infrastrukture na kojem insistira američka strana.
Vršilac dužnosti ministra ekonomije Artane Rizvanolli izjavila je da Kosovo nije odustalo od domaće proizvodnje električne energije, niti se opredijelilo za uvoz gasa kao osnovnog energenta, već da ostaje fokusirano na kombinaciju uglja i obnovljivih izvora energije koji se zasnivaju na lokalnim resursima.
Prema njenim riječima, umjesto izgradnje skupih gasovoda i prateće infrastrukture, Vlada smatra isplativijim rješenjem uvoz ukapljenog prirodnog gasa (LNG) preko terminala u Vloru u Albaniji, gdje bi se proizvodila električna energija koja bi se potom prenosila postojećim interkonektivnim vodovima.
– Umjesto izgradnje gasovoda i infrastrukture za prenos gasa koja oduzima vrijeme i zahtijeva velika ulaganja, možemo uvoziti LNG preko Vlore, tamo proizvoditi električnu energiju i prenositi je preko postojeće 400 kV interkonektivne linije, koja ne zahtijeva dodatna ulaganja – navela je Rizvanolli u video obraćanju.
Ona je dodala da se američki tečni prirodni gas ne posmatra kao zamjena za domaće resurse, već kao dopunski izvor u situacijama kada domaća proizvodnja nije dovoljna.
Istakla je i da je Kosovo od 2022. godine potpisalo memorandum o saradnji s Albanijom u oblasti energetike, koji predviđa jače povezivanje kroz postojeće kapacitete, uključujući i termoenergetske objekte u regiji.










