Prema navodima policije, osumnjičeni je od 2013. godine izvodio masovne hakerske napade na infrastrukturu Sjedinjenih Američkih Država, uključujući više od 150 univerziteta. U saopćenju se navodi da je time pričinjena šteta od 3,4 milijarde dolara.
Iranski državljanin, kojeg Sjedinjene Američke Države terete za masovne hakerske napade, uhapšen je u Kotoru po zahtjevu američkih vlasti i FBI-ja.
Crnogorska policija saopćila je da je riječ o 39-godišnjem muškarcu koji ima iransko i tursko državljanstvo. Za njim traga sud u Njujorku zbog više optužbi, među kojima su zavjera radi kompjuterske prevare, hakiranje i krađa identiteta.
Prema navodima policije, osumnjičeni je od 2013. godine izvodio masovne hakerske napade na infrastrukturu Sjedinjenih Američkih Država, uključujući više od 150 univerziteta. U saopćenju se navodi da je time pričinjena šteta od 3,4 milijarde dolara.
Ilegalno pribavljeni podaci, prema tvrdnjama policije, korišteni su za potrebe Iranske revolucionarne garde i iranskih univerziteta. Postupak izručenja vodit će sud u Podgorici.
Crna Gora je saveznik SAD-a i članica NATO-a. Ova država s oko 620.000 stanovnika je sljedeći, najozbiljniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.