Njemačka je odlučila privremeno obustaviti saradnju sa Kosovom u različitim sektorima zbog neaktivnosti Prištine u smirivanju situacije na sjeveru. Obustava saradnje utiče i na dva projekta u energetskom sektoru.
U njemačkoj ambasadi u Prištini je za Radio Slobodna Evropa potvrđeno da je odluka o prekidu saradnje u različitim sektorima donijeta u skladu sa politikom Evropske unije (EU), koja je ranije uvela mjere protiv Kosova.
Iz Ambasade su naglasili da njemačke mjere neće uticati na projekte sa sektorom civilnog društva, niti projekte koji su već u toku. Mjere također uključuju odlaganje bilateralnog klimatskog partnerstva, saopćila je njemačka ambasada.
Prema pisanju kosovskog medija zira.info, obustavljena su dva velika projekta u energetskom sektoru.
Projekat vrijedan 87 miliona eura za solarno-termoelektranu od 70 MW koja bi osigurala toplotnu energiju za 38.000 stanovnika Prištine je otkazan.
Kompanija za daljinsko grijanje Termokos iz Prištine planirala je izgraditi solarnu elektranu u obližnjem gradu Obilić, na 25 hektara zemljišta. Plan je bio da se objekat priključi na sistem daljinskog grijanja do 2027. godine.
Projekat se sastoji od solarno-termalnog sistema sa kolektorima na ukupno 6,9 hektara i fotonaponske elektrane koju će instalirati Kosovska energetska korporacija (KEK) u vlasništvu vlade. Solarni kolektori bi se koristili za zagrijavanje vode u podzemnom rezervoaru kapaciteta 410.000 kubnih metara. Njemačka je za projekat trebala osigurati 60,6 miliona eura.










