"Oni koji govore o sankcijama trebalo bi možda dublje da porazmisle".
Ovo je poruka Albina Kurtija, premijera Kosova na do sada neviđenu seriju upornih i snažnih kritika i upozorenja koja dolaze od zapadnog svijeta od kada su kosovske vlasti preko specijalnih jedinica, uprkos protivljenju lokalnog stanovništva i zapadnih partnera, zauzele općinske zgrade na sjeveru Kosova i dovele novoizabrane gradonačelnike na posao.
Bilo mu je, kaže, zadovoljstvo da govori neposredno nakon što je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen na globalnoj sigurnosnoj konferenciji otkrila plan za zapadni Balkan o približavanju jedinstvenom tržištu, prenosi Kossev.
"Srbija nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji i finansira fašističku miliciju u sjevernom dijelu moje zemlje, te bi možda oni trebal dobiti sankcije", ponovio je još jednom Kurti optužbe na račun Srbije.
Kosovo je već primilo prvu sankciju – otkazano mu je učešće u Defender Europe 2023, čime se Priština hvalila godinu dana.
Prije nepunih desetak dana su u Prištini ceremonijom Kurti i Osmani ozvaničili početak upravo ove vježbe sa svojim NATO partnerima i ambasadorom SAD.
Sada je ambasador Hovenier jasno označio kosovskog premijera kao izazivača trenutne krize, stavljajući do znanja da postoji kompromitacija odnosa sa SAD.
Od kada su specijalne jedinice kosovske policije na silu uvele u petak tri albanska gradonačelnika u općine na sjeveru Kosova, državni sekretar Antony Blinken, odnosno State Department, oglasio se dva puta, snažno osuđujući jednostran potez, zatraživši hitnu deeskalaciju tenzija.
Ove se riječi od petka u kontinuitetu ponavljaju, ali do sada bez rezultata.










