Premijer Robert Golob sazvao je za danas sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost, jer želi objediniti odgovore svih aktera za maksimalnu efikasnost. Slijedi vanredna sjednica Vlade, nakon koje će u skupštinsku proceduru biti upućena izmjena zakona o otklanjanju posljedica elementarnih nepogoda. On očekuje da će Državni zbor to razmotriti već u utorak ili srijedu, uprkos skupštinskim praznicima.
"Slovenija se suočava s najgorom prirodnom katastrofom u novijoj historiji", rekao je Golob i dodao da je pogođeno dvije trećine Slovenije. "Pokazali smo volju i odlučnost da složnim djelovanjem pomognemo građanima što je prije moguće", dodao je premijer.
Na sastanku su se upoznali sa izvještajima Civilne zaštite i ministarstava.
"Šteta će premašiti 500 miliona eura"”, rekao je o prvoj procjeni štete Golob, koji je najavio da su zakonske izmjene već u pripremi, pa će se Vlada sastati i danas. Razgovarat ćemo o interventnom zakonu, a početkom sedmice očekuje se sastanak nadležnih komisija.
Cilj zakonskih izmjena je osnažiti općine da i bez sistema javnih nabavki mogu provoditi mjere hitne intervencije na terenu, rekao je Golob.
"Črna u Koruškoj je odsječena od svijeta. Već im nedostaje vode i nešto stvari, pa smo odlučili da pomoć dopremimo avionom", najavio je Golob i zahvalio svima koji su ovih dana na terenu. On je pozvao sve one koji žele pomoći da ponude pomoć kroz uspostavljene sisteme. Umeđuvremenu, slovenački mediji javili su da se vojska uspjela probiti do odsječenih naselja i da je počela dostava pomoći.
Vanrednoj sjednici Vlade prisustvovat će i predsjednica zemlje Nataša Pirc Musar i evropski komesar za upravljanje krizama Janez Lenarčič . Na sastanku će se upoznati sa trenutnom situacijom nakon katastrofalnih poplava u Sloveniji, saopćeno je iz Vlade. Prema riječima premijera Roberta Goloba, na sastanku će biti riječi i o pomoći koja se nudi iz inostranstva. Golob pretpostavlja da će Slovenija najvjerovatnije prihvatiti pomoć u vidu mehanizacije za sanaciju putne infrastrukture.










