Tijekom Domovinskog rata u redovima splitske IX. bojne HOS-a Rafael Vitez Boban poginulo je 46 mahom mladih ljudi, no osim njihovih obitelji, malo tko razmišlja o njihovoj žrtvi. Refleksije svake održane proslave obljetnice ove postrojbe uvijek, u pravilu, odišu nekim posve drugim i drugačijim naglascima. Pritom, obljetnica se obilježava 10. travnja na dan osnutka NDH, premda je poznato da su Hrvatske obrambene snage, kao vojno krilo HSP-a, utemeljene na Dan državnosti 25. lipnja 1991. te da je smotra HOS-ovaca u Zagrebu održana 10. rujna 1991. godine.
I tako, svakog 10. travnja u Splitu ispred spomenika poginulim suborcima, bivši ratni zapovjednik postrojbe Marko Skejo uglavnom lamentira o kukavicama, dezerterima i ljubiteljima crvene zvijezde, dok bivši general HOS-a Ante Prkačin podsjeća na još jedan jubilej, kada je prije 82 godinu stvorena Nezavisna država Hrvatska (NDH), te kako je za njega "najvrjednija postrojba bila ustaška Crna legija". piše Večernji list
Split je toga dana, svakog proljeća, Skejina pozornica na isti način kao i Knin, svakog 5. kolovoza, kada Hrvatska slavi Dan pobjede, Dan domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, premda se o svim tim važnim datumima izvještava površno i sporadično, upravo zahvaljujući Marku Skeji koji "otima show". No, suprotno od proteklih godina, gdje je na središnjem kninskom trgu pokraj spomenika urlao "Za dom spremni", ove godine onemogućila ga je policija.
Osebujni splitski hosovac koji se, zbog provokativnog izgleda i izjava podjednako, našao u središtu interesa domaće javnosti tijekom premještanja ploče iz Jasenovca polako prelazi zapadne hrvatske granice, pa je i Eric Gordy, profesor na University College London, gdje predaje na odjelu koji se bavi slavenskim narodima i istočnom Europom, na društvenim mrežama napisao: “Baš zabavno, ovo je tip koji je održao novinsku konferenciju tvrdeći za sebe da nije fašist”. Uistinu, tko je čovjek koji svaku obljetnicu splitske postrojbe pretvori u sramotnu ustašku paradu, a svaki Dan pobjede u Kninu pretvori u poraz?
Rođen 1956. u Drnišu, ratni zapovjednik IX. bojne HOS-a Rafael Boban, nazvane po ustaškom pukovniku i zapovjedniku Crne legije, tijekom Domovinskog rata istaknuo se zavidnim junaštvom. Tijekom 1993. prema zapovijedi Ante Gotovine odlazi braniti Škabrnju koju su u to vrijeme napadale snage Kapetana Dragana, Crvene beretke Milorada Ulemeka Legije, arkanovci i lokalni martićevci, kojima se 42 dana suprotstavljao s 80 hosovaca.
No već dvije godine kasnije, uoči operacije Oluja, na sam 10. travnja, Marko Skejo i njegovi bojovnici defiliraju ulicama Splita u crnim odorama vičući: “Što smo mi? Ustaše!”, Skejo svoje govore 90-ih drži ispred portreta Ante Pavelića, a poglavnika se ne odriče se do današnjih dana tvrdeći da je Pavelić “najveći sin hrvatskog naroda ”, dok je logore u Jasenovcu i Gradiški okarakterizirao kao “bolnice otvorenog tipa”. Dosljedan u svojim stavovima, proteklih je godina u Kninu defilirao odjeven u majicu na kojoj piše “369. Staljingrad 1942.”, koja se odnosi na pješačku pukovniju NDH koja je, zajedno s Nijemcima, sudjelovala u napadu na Staljingrad u Drugom svjetskom ratu.












