Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je u subotu da nema namjeru narediti vojsci da pređe granicu sa Kosovom i da će povući snage Srbije iz tog područja te je naglasio kako je laž da Srbija šalje vojsku na granicu, piše Radio Slobodna Evropa.
Istakao je da bi eskalacija sukoba bila kontraproduktivna kada je riječ o želji Srbije da postane članica Evropske unije te naglasio da su upozorenja Washingtona nesrazmjerna jer se broj pripadnika srpskih snaga na terenu smanjuje.
"Prošle godine smo imali 14.000 ljudi u blizini administrativne linije, danas imamo 7.500 i to ćemo smanjiti na 4.000", rekao je Vučić za Financial Times.
Poručio je da Srbija ne želi sukob.
"Zašto bi ovo bilo od koristi za Beograd? Koja bi bila ideja? Da uništimo svoju poziciju koju smo gradili godinu dana? Uništiti to za jedan dan? Srbija ne želi rat. Srbija od toga ne bi imala koristi jer bi to ugrozilo njenu poziciju u pregovorima sa Prištinom pod pokroviteljstvom EU", poručio je Vučić.
Do raspoređivanja srpskih trupa duž granice sa Kosovom dolazi nakon napada na kosovsku policiju 24. septembra u Banjskoj u Zvečanu. Kosovo je okrivilo Srbiju za ovaj napad koja negira bilo kakvu povezanost.










