Miting ispred Narodne skupštine Republike Srbije danima je najavljivan kao nešto što će ući u historiju i na čemu će predsjednik Aleksandar Vučić, gotovo kao Mojsije, objaviti jako važne stvari za Srbiju. Nakon saučešća za stradalu djecu, reda Kosova, malo zveckanja oružjem i sotoniziranja opozicije, važno je ostalo samo koliko je bilo ljudi na skupu "Srbija nade", koji je bio bliže predizbornom nego skupu pomirenja.
Režimski mediji su procijenili da je Vučićevih pristaša bilo ravno 200.000, a on sam je rekao da vjerojatno nikada više neće govoriti pred toliko masom ljudi. Nedostajalo je žara, a tome je pridonio prolom oblaka koji je počeo tačno u 19 sati i trajao je čitavu večer, tako da se umjesto brižno pripravljenih transparenata i zastava moglo vidjeti uglavnom polje kišobrana.
Svoj govor je Vučić počeo sjećanjem na tragično stradalu djecu na Vračaru, ali se onda vrlo brzo prebacio na opozicione političare, kao "one koje ne može cijeniti jer su zloupotrijebili tragediju našega naroda".
"Ja im poručujem jednu stvar, pozivam vas na dijalog, na razgovor, ali prijelaznih vlada neće biti, dok sam živ to vam neću potpisati. Nema nikakvih razgovora o tome nadalje. Zahvalite što smo ukinuli realityje, što smo uveli mjere, i recite što još možemo napraviti?", pitao je Vučić.
Kazao je kako zemljom ne upravlja niko sa strane već jedino narod, osudio napad na Srpsku pravoslavnu crkvu, a onda najavio - teška vremena.
"Pred nama je težak period, oko Kosova i Metohije vjerovatno i najteži, i hoću da znate da mi nemamo kud, pritisli su nas lažima sa svih strana, pritisnuti smo uza zid, nemamo kud nego da branimo našu zemlju. Boriti se za svaku sekundu mira da što duže traje, ali prva sekunda napada na Srbe na sjeveru Kosova Srbija neće mirno gledati. Hoćete da protjerujete Srbe, e pa ne može!", rekao je Vučić podigavši ton, a onda skoro i borbenu gotovost, najavljujući da poslije skupa odmah sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost kojoj će tema biti najnoviji nemiri na Kosovu.
Onda je najavio odlazak s mjesta predsjednika stranke, rekavši da se sada posljednji puta obraća kao predsjednik SNS-a, ali da već za Vidovdan kreće u formiranje pokreta za Srbiju, a on zna da to bez SNS-a neće moći.
"Toliko sam sretan kada vidim koliko vas je tu. Zahvalan sam jer vjerovatno nikada neću govoriti pred ovolikim brojem ljudi, da vam kažem hvala za sve. Da ne brinete, ne idem ja nigdje, otvarat ćemo nove fabrike, povećavat ćemo plaće i penzije", rekao je Vučić i dobio gromoglasan pljesak i skandiranje "Aco Srbine". Zahvalio je svima koji su došli iz svih dijelova Srbije te Rs, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije".
Podršku Vučiću došao je dati i Peter Szijjarto, mađarski ministar vanjskih poslova rekavši kako su se "Mađari i Srbi često doživljavali kao neprijatelji, ali su danas prijateljski narod što mogu zahvaliti predsjedniku Aleksandru Vučiću". Kaže da dvije zemlje dijele i slične izazove jer su "izložene bespoštednim napadima međunarodnog liberalnog mainstreama".
"Zašto nas napadaju? Zato što se Mađari i Srbi zalažu za sebe i imaju jake lidere. Napadaju nas jer želimo mir u Ukrajini i ne doprinosimo povećanju rizika od eskalacije rata", zaključio je Szijjarto.












