Njemačke kompanije direktno zapošljavaju 80 hiljada ljudi u Srbiji. Investicije i dalje pristižu, ali nemojte misliti da te stvari neće utjecati na to. Njemačke kompanije ne žele biti u zemlji koja je na strani Rusije u UN ili bilo gdje drugdje.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nedavno, gostujući na TV Prva, da organizacije iz Njemačke, poput Fondacije Hajnrih Bel, ali političke stranke (Zeleni op.a.) finansiraju proteste u Srbiji i da vlast u Beogradu ima dokaz za to.
"Reći će 'nije to taj račun'. Stvarno? Da to njima neko radi, revolucija bi ispala. Pričali su o ruskom miješanju u američke izbore – oni ovdje prije svakih izbora šalju pare kol’ko hoćete onima za koje misle da treba da im šalju, posebno iz tih zelenih. Kolko hoćete, i baš ih briga. Misle ovo je njihova prćija, mogu da rade šta hoće", rekao je Vučić.
Njegovu izjavu Viola von Cramon ocjenjuje kao "apsolutnu glupost".
"Kategorično negiram bilo kakve optužbe da organizacije iz Njemačke, uključujući našu Zelenu stranku i našu fondaciju –Hajnrih Bel, finansiraju proteste u Srbiji. Ovakve tvrdnje su neosnovane i samo služe da pokažu da protesti nisu iskrena reakcija srpskog naroda, koji je s pravom ljut na vladajuću elitu zbog načina na koji se izborila sa strašnim tragedijama u maju.
Protesti u Beogradu i širom Srbije su vapaj ljudi koji su pogođeni onim što se desilo u školi Vladislav Ribnikar i Mladenovcu. Ni predsjednik, ni Vlada nisu pokazali istinsku empatiju, brigu, tugu poslije ovoga što se desilo i zato svakog petka ili subote imate hiljade i hiljade građana na ulicama", naglašava Von Cramon u razgovoru za Nova.rs.
Ona dodaje da su obični ljudi svjesni da je sistem djelimično odgovoran za ono što se desilo u Srbiji, imajući u vidu medijsku situaciju koja je, kako ističe, raspirivala mržnju.
"Zato je jedan od glavnih zahtjeva – slobodni mediji! Ne treba vam niko iz inostranstva da to finansira, već morate slušati svoje građane", podvlači naša sagovornica.
Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić nedavno je u Skupštini Srbije rekao da policija zna ko je ubica lidera Srba s Kosova Olivera Ivanovića, ali da je on pod zaštitom "njemačkih organa".
"Ovdje su vam sve ono na čemu su službe radile i ustanovile ko je ubica Olivera Ivanovića... Mi tačno znamo ko je ubica. Mi tačno znamo ko je ubica i tražili smo od njemačkih organa, pod čijom je zaštitom u ovom trenutku taj čovjek, da nam daju podatke. Imamo slike sa aerodroma Tirana kada je sletio, kada je ušao u Prištinu, slike kad je ulazio u stan. Naše pitanje je stalno bilo, našim partnerima, da nam daju snimke satelitskih kamera. Oni kažu da ne mogu, jer je bila magla. Dajte nam snimke, uključite u nas u istragu oko svega toga", rekao je Gašić.
Ubrzo je uslijedio demanti iz Ambasade Njemačke u Beogradu, a zatim je i Savezna Vlade Njemačke uputila zahtjev da Srbija objasni izjavu ministra.
Komentirajuću ove optužbe, Von Cramon kaže da će takve poruke, kao i one predsjednika Vučića, zaoštriti odnose Njemačke i Srbije.
"Nećemo dozvoliti da nas okrive za nešto što nema veze sa istinom. Kao stalni izvjestilac za Kosovo, pratim situaciju i tamo i u Srbiji i to je za mene nešto što zahtjeva objašnjenje. To će biti na mom dnevnom redu prvi put kada se vratim u Beograd. Da podsjetim, njemačke kompanije direktno zapošljavaju 80 hiljada ljudi u Srbiji. Investicije i dalje pristižu, ali nemojte misliti da te stvari neće utjecati na to. Njemačke kompanije ne žele biti u zemlji koja je na strani Rusije u UN ili bilo gdje drugdje, ili da imaju vladu koja optužuje Njemačku da štiti nečije ubice.
Predsjednik Vučić sve to odlično zna i vjerujem da i on misli koliko je to za nas neprihvatljivo", naglašava Viola von Cramon.
Ona se osvrnula i na Vučićevu tvrdnju da postoji "veliki jaz" između njega i Ministarstva vanjskih poslova Njemačke, navodeći da se raspoloženje prema situaciji u Srbiji apsolutno promijenilo onog momenta kad je stranka bivše kancelarke Angele Merkel izgubila vlast.
"Zeleni su poznati po principijelnoj vanjskoj politici, što znači – prije svega vladavini prava. Poboljšajte svoje demokratske standarde, dozvolite medijske slobode, poštujte kritičare i nevladine organizacije, zaštitite novinare, procesuirajte sve od Jovanjice do Savamale, uključite se konstruktivno u dijalog sa Kosovom i svi koji dolaze iz Srbije imat će veliko razumijevanje u Berlinu. Ali, ako otpuštate tužioce samo zato što su dirnuli u korupcijske šeme u "EPS" ili imate REM koji ostaje gluh na ono što rade Pink i Hepi, onda imamo suštinski problem sa osnovama – medijskim slobodama i vladavinom prava", zaključuje Viola von Cramon u razgovoru za Nova.rs.