Na trgu Skrnderbeg u centru Prištine danas će biti održana ceremonija otvaranja međunarodne vojne vježbe "Defender Europe 23", u kojoj će pored vojnika Sjedinjenih Američkih Država i zemalja članica NATO, učestvovati i pripadnici Sigurnosnih snaga Kosova.
Prema Sporazumu iz Rambujea, koji je označio odvajanje Kosova od Srbije, vlasti u Prištini obavezale su se da neće imati klasičnu vojsku. No, SSK je sve više respektabilna vojna formacija. Odnedavno u svom sastavu imaju i turske vojne dronove Bayraktar.
Događaju su prisustvovali i predsjednica te države Vjosa Osmani, premijer Albin Kurti, ministar odbrane Armend Mehaj, kao i komandant kosovske vojske Baškim Jašari.
Vježba će biti održana od 21. maja do 2. juna i uključit će više od 7.000 američkih vojnika i 17.000 multinacionalnih vojnika iz više od 20 savezničkih i partnerskih zemalja NATO.
Pored američkog kontingenta, SSK sa 1.300 vojnika bit će među četiri najveća vojna kontingenta-učesnika vježbi.










