Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je obuci terorista koji su 24. septembra napali Kosovo.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Xhelal Sveçla rekao je da se danas navršava sedmica od ubistva policajca Afrima Bunjakua.
On je rekao da je teroristički napad Srbije imao za cilj aneksiju sjevera Kosova.
Prema njegovim riječima, kroz snimke koje su dali dronovi terorističke grupe koji su zaplijenjeni, dokazuje se da su pripreme za napad vršene u Srbiji.
"Danas ćemo detaljno vidjeti ne samo teroristički napad na Banjsku već i pripreme ove grupe u trenažnim centrima Srbije. Na ovoj obuci su učestvovali predsjednik Srbije Aleksandar Vučići, ministar odbrane Srbije Miloš Vučević i načelnik Komande Kopnene vojske Milan Mojsilović. "Vučić je pokušao sakriti činjenicu da je Srbija umiješana u organizaciju ovog napada", rekao je on.
Naglasio je da su snimak skinuli sa dronova terorističke grupe.
Prema njegovim riječima, obuka je održana u Kopoaniku, na imanju Milana Radojčića, prenosi Koha.net.
Generalni direktor kosovske policije Gazmend Hoxha rekao je da je sprovedenim istragama konstatirano da je teroristička grupa koja je 24. septembra napala kosovsku policiju u Banjskoj, već duže vrijeme trenira na teritoriji Srbije.
Hoxha je rekao da je grupa vježbala u prostoru hotela Grej na Kopaoniku, koji je vlasništvo Milana Radoičića, a vježbala je i na najvećem vojnom poligonu u Srbiji u "Pasuljanskim livadama". On je rekao da je Srbija grupi stavila na raspolaganje logistiku i infrastrukturu za obuku. On je rekao da su novi snimak dali dronovi grupe koji su zaplijenjeni.
"Na osnovu dostavljenih podataka, ispostavlja se da je centar terorističke grupe bio Kopaoniku, odnosno prostor koji je vlasništvo Milana Radoičića. Vojne vježbe su održane na jednom od najvećih vojnih poligona u Srbiji, najmanje 4 dana prije napada na Banjsku“, rekao je Hoxha na konferenciji za novinare.
Ministar Sveçla je rekao da se akcija nastavlja i da će se o trenutku "kada se pronađu druga tijela oglasiti".
Prema njegovim riječima, i sam predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su četvorica poginula.
"Obavještajne informacije govore o više, ali svakog trenutka kada imamo dokaze, mi ćemo ih objaviti", rekao je on.
Sveçla je rekao da je napad povezan i sa hapšenjem trojice kosovskih policajaca prije mjesec dana.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova rekao je da je vila Milana Radojičića na Ujmanskom jezeru izgrađena na zemljištu Agencije za šumarstvo Kosova.
On je rekao da "obilaznicu" tunela zauzima ovaj Radojičićev kompleks.
On je dodao da je u pregovorima sa ministrom poljoprivrede da ova imovina bude prebačena na Ministarstvo unutrašnjih poslova "a zatim da je koristi kosovska policija kao stanicu za čamce u Graničnom odeljenju".
On je dalje rekao da glavna odgovornost za napad u Banjskoj nije na Milanu Radojičiću, već na Srbiji i Aleksandru Vučiću. Prema njegovim riječima, Radojičić je samo izvršilac. On je dodao da su apelirali na međunarodnu zajednicu ne samo da osudi Srbiju, već i da je sankcionira.
"Što se tiče izručenja, na Tužilaštvu je da nastavi proces. Moramo i da pokrenemo proces izručenja ne samo Radojičića nego i drugih preko međunarodnih partnera", rekao je on.
Sveçla je rekao da su "srpski teroristi imali za cilj da otvore koridor za snabdijevanje oružjem". Prema njegovim riječima, akcija se i dalje nastavlja na području gdje je došlo do sukoba. Sveçla je rekao da su "manje-više" otkrili kako je oružje ušlo na Kosovo, ali nije htio iznositi detalje kako ne bi ometali istražni proces.
"Imali smo informacije od Obavještajne agencije o tim napadima, ali nismo znali kada će doći i kako će doći. Činimo mnogo da pokažemo da svi ljudi bez obzira na etničku pripadnost mogu mirno živjeti na Kosovu. Također, vodimo računa da se ovakvi napadi ne ponove", rekao je on.
Generalni direktor kosovske policije rekao je da se prvi napad na Banjsku i Zvečan 24. septembra dogodio eksplozivom.
Rekao je da je patrola policije otišla da vidi šta se dešava sa kamionima i da je došlo do eksplozije.
"Početni napad je prvo izvršen eksplozivom, od posljedica napada poginuo je policijski narednik Afrim Bunjaku iz policijske stanice u Zvečanu. Nije napadnuta Specijalna policija, već patrola policije javnog reda. Suočili smo se s kritikama zbog slanja Specijalne jedinice u sjeverni dio, ali smo znali da ćemo se jednog dana suočiti sa ovakvom prijetnjom. Naši policajci su tamo u stalnoj opasnosti. Pripadnici reda su otišli da provjere šta se desilo sa kamionom, da li je imao nesreću ili kako stvari stoje, u trenutku kada su otišli, upotrebljen je eksploziv", rekao je Hoxha.
Naznačio je da je prvi napad izvršen minom na daljinsko upravljanje.
Hoxha je na konferenciji za medije pokazao fotografije različitog oružja koje je zaplijenjeno u Banjskoj u Zvečanu.
"Ovo je pronađena vojna oprema, to je mina na daljinsko upravljanje korištena u napadu na naše kolege, policijski narednik Afrim Bunjaku je odmah poginuo od prvog detonacionog napada ove vrste mine", rekao je Hoxha.
On je rekao da je mnogo pronađenog oružja novi proizvodi Srbije i da se ne može naći na crnom tržištu.
Istakao je "da se radi o veoma dobro pripremljenom napadu".
Prema njegovim riječima, pripremu nisu radili obični ljudi.
On je dodao da je sve planirano.
"Nisu imali za cilj samo da zauzmu selo Banjska, ili da ubiju policajca, već je plan bio da se anektira cijeli sjever Kosova. Dokumenti koje imamo u rukama, a koje ne možemo objaviti, pokazuju plan napada sa 37 pozicija širom sjevera Kosova", rekao je on.
Ministar unutrašnjih poslova potom je rekao da je policija malobrojnija od napadača.
Prema njegovim riječima, pogibija policajca Afrima Bunjakua omogućila je da se zaustavi zlokobni scenario za Kosovo.
On je dodao da je do povlačenja srpskih napadača došlo i zbog visokog terena.
"Onog trenutka kada budemo imali dokaze o nečijoj umiješanosti u ovaj teroristički napad, mi ćemo reagirati i privesti ta lica pravdi", rekao je on. "Koliko je Vučiqi opasan za Kosovo videli smo 24. septembra", dodao je kosovski ministar.
Sveçla je rekao da postoji zahtjev da upotreba specijalnih jedinica bude "odmjerenija".
"Postojali su zahtjevi javnosti da korištenje specijalnih jedinica bude rezerviranije. Angažirajte ih samo u slučajevima kada se procijeni da za njima postoji potreba. Nikada nije bilo zahtjeva za povlačenje specijalnih snaga sa sjevera Kosova. Ne bismo prihvatili takav zahtjev. Objavili smo kontinuitet. Došlo je do smanjenja policijskih snaga u općinskim zgradama i dvorištima. Nikada nije bilo zahtjeva za povlačenje policije sa sjevera, niti bismo taj zahtjev prihvatili. I u ovom slučaju dokazana je potreba za pojačanim prisustvom specijalnih jedinica, zbog njihove pripremljenosti ili više posebne opreme koju imaju. Naša policija stalno dežura, oprezni su... Što je manje spremna, to je veći rizik", rekao je on.
Direktor policije naveo je da nije bilo pokušaja da se stvori prilika za povlačenje lica koja su učestvovala u napadu, javila je Koha.net.