Trojici kosovskih specijalaca ukinut je pritvor nakon što je Viši sud u Kraljevu potvrdio optužnicu protiv njih podignutu pošto su 14. juna uhapšeni na teritoriji Srbije, javio je RTS.
Kako je saopćeno iz tog suda, nakon što je sproveden prethodni postupak i podignuta optužnica od strane Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu protiv osumnjičenih lica B.S., R.Z. i Š.M. zbog po jednog krivičnog djela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz čl. 348. st. 4. u vezi st. 2 u vezi st. 1 Krivičnog zakonika, vanpretresno vijeće Višeg suda u Kraljevu je potvrdilo optužnicu protiv navedenih okrivljenih i donelo rješenje kojim je okrivljenima ukinut pritvor.
Kosovski policajci su nešto prije 11 sati napustili pritvor.
Govoreći o hapšenju trojice pripadnika kosovske policije "duboko na teritoriji centralne Srbije", predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tada za RTS da su oni uhapšeni na 1,8 kilometara od granice sa Kosovom, piše dalje javni RTV Servis Srbije.
"Ovi ljudi nemaju šta tražiti na tom području bez odobrenja Kfora, posebno sa dugim cijevima. Imamo dokaze da Kfor nije bio obaviješten. Mi njih hapsimo, ne na 100 metara na teritoriji centralne Srbije, već na 1,8 kilometara od administrativne linije, na potezu Orahovo–Gnjilica", naveo je tada Vučić.
Mađarski premijer Viktor Orban naveo je na Twitteru da ga je predsednik Srbije Aleksandar Vučić informirao da će, u skladu sa zahtjevom na njihovom prošlonedjeljnom sastanku, vlasti Srbije uskoro pustiti iz pritvora trojicu ranije uhapšenih kosovskih policajaca.
"Veoma cijenimo korak predsjednika Vučića koji je preduzeo u periodu ozbiljnih izazova, a čija odluka je jasan dokaz strateške saradnje naših zemalja i naše zajedničke posvećenosti miru i stabilnosti Balkana", naveo je Orban.