Nije bilo komentara srbijanskih vlasti.
Srbijanske snage uhapsile su trojicu kosovskih policajaca u nestabilnom sjevernom dijelu zemlje, u blizini granice sa Srbijom, izjavio je u srijedu kosovski zvaničnik, a prenosi Reuters.
“Otele su ih srbijanske snage u sjevernom dijelu zemlje na našoj teritoriji. Njihov auto je već pronađen”, rekao je zvaničnik koji je odbio da bude imenovan.
Nije bilo komentara srbijanskih vlasti. Ako se potvrde, pritvaranja bi mogla dodatno da podstaknu tenzije na teritoriji Republike Kosovo.
U zvaničnom saopćenju kosovske policije navodi se da je Jedinica granične patrole dežurala na punktovima u mjestu Tresave/Bare, duboko unutar teritorije Republike Kosovo, kako bi spriječila eksploataciju ilegalnih puteva, koje su kriminalne grupe koristile za ilegalan prelazak krijumčarenje.
"Danas, u podne, policijska snage koju čine tri granična službenika, objavila je da su u blizini punkta uočili maskirane i naoružane osobe."
"Po dolasku na lokaciju, pomoćne jedinice su pronašle samo službeni automobil, ali ne i policajce koji su bili na dužnosti na lokaciji. Na ovu lokaciju odmah su krenule i druge policijske jedinice, kao i druge sigurnosne institucije, uključujući KFOR, nakon što se posumnjalo da su policijski službenici oteli srbijanske snage."
Navodi se i da se preduzimaju konkretne radnje kako bi se ostvarila sigurnosti policijskih službenika za koje se sumnja da su kidnapovale srbijanske snage, te da su pokrenuti svi lokalni i međunarodni mehanizmi kako bi što pre bili oslobođeni i vraćeni.
Različiti srpski mediji također su izvijestili da su pripadnici srbijanskih specijalnih jedinica "uhapsile" dužnosnike kosovske policije.