RT Kosovo objavila snimak napada. Oštra reakcija Udruženja novinara Kosova.
Tokom današnjih protesta Srba na sjeveru Kosova ponovo su napadnuti novinari.
Najmanje četiri pripadnika kosovskih medijskih ekipa je povrijeđeno.
Na snimku RT Kosova, objavljenoj na društvenim mrežama, vidi se kako srpski nasilnici trče za kosovskim novinarima koji pokušavaju pobjeći.
U jednom momentu, jedan od napadača spotiče kamermana i on pada.
Jedan od napadača zalijeće se i šutira kamermana. Riječ je o snimatelju RTK, Bardhu Bekteshiju, kojem je polomljena i kamera.
Udruženje novinara Kosova (AGK) saopćilo je da je snimatelj zadobio teške povrede glave i tijela, prenosi Telegrafi.
"Mediji napadnuti u Leposaviću, snimatelj RTK, Bardh Bekteshi, zadobio je teške povrede glave i tijela. Medijske ekipe iz Prištine bile su danas meta brutalnog napada dok su radile svoj posao u Leposaviću. Snimatelj RTK, Bardh Bekteshi, je fizički napadnut kao što se vidi na uznemirujućoj snimci koju su ekipe na terenu poslale Udruženju novinara Kosova", navodi se u saopćenju AGK.
AGK dalje dodaje da je, osim fizičkog napada, Bekteshu razbijena i kamera.
U izjavi za AGK, novinarka Venera Xhoxhaj pokazala je da su demonstranti bacali kamenje na medijske ekipe, Tëvë1, RTV Dukagjini, RTK, Klan Kosova i KTV.
"Gađali su nas kamenjem, neke kolege dok su odlazili, pali su, a našeg snimatelja Bardha Bekteshija su gurnuli, oborili ga, a potom i fizički napali, nanijevši mu povrede po glavi i tijelu", kazala je ona
Udruženje novinara Kosova hitno je pozvalo policiju Kosova i međunarodno prisustvo u ovoj općini da osiguraju novinare i snimatelje koji borave u toj općini.
"AGK najoštrije osuđuje ovaj napad, ujedno najavljuje da će o svim ovim napadima koji su se dogodili na sjeveru zemlje biti obaviještene međunarodne organizacije koje se bave sigurnošću novinara i slobodom medija", stoji u reakciji.