Predsjednik SDA Sandžaka Sulejman Ugljanin je da se Bošnjaci i Albanci ne slažu sa svojim teškim položajem u Srbiji i da su zatražili da se založi da i oni budu uključeni u briselski proces.
Politički predstavnici Albanaca iz Preševske doline u Srbiji i Bošnjaka Sandžaka, sastali su se danas sa kosovskim premijerom Albinom Kurtijem tražeći od njega da pokuša da ih uključi u tekuću pregovore sa Srbijom uz posredovanje EU i podršku SAD, tražeći još jednom slična prava koja se nastoje dodijletiti Srbima na Kosovu.
Kurti je nakon ovog susreta rekao da ih je informisao o bilateralnim i trilateralnim susretima u Briselu u okviru procesima normalizacije odnosa između Srbije i Kosova, kao i da su oni njega obavijestili o diskriminaciji Bošnjaka i Albanaca u Sandžaku i Preševskoj dolini.
“Potpuno ih razumijem da u okviru procesa normalizacije između Kosova i Srbije koji bi trebalo da se završi uzajamnim, defakto, priznavanjem Kosova i Srbije, i Bošnjaci i Albanci koji žive u Srbiji trebaju da daju svoj doprinos. Zahvaljujem im se što žele da dobronamjerno, daju svoj doprinos, prate dešavaja u okviru briselskog dijaloga i što su aktivno angažovani u svojim zajednicama da na taj način ni Albanci ni Bošnjaci ne budu izostavljeni iz ovog procesa”, rekao je Kurti.
Predsjednik SDA Sandžaka Sulejman Ugljanin je da se Bošnjaci i Albanci ne slažu sa svojim teškim položajem u Srbiji i da su zatražili da se založi da i oni budu uključeni u briselski proces.
Ugljanin je ocijenio da “ne postoje osnove da se srpska manjina stavi u superpoziciju i da nema mira bez reciprociteta i simetrije prava”.
“Nismo zadovoljni odnosom državnih organa prema Bošnjacima u Sandžaku i prema Albancima Preševske doline. Dok god pratimo ovaj razgovor osjećamo se vrlo diskriminisano. Divimo se sa koliko argumenata i zakonitosti gospodin Kurti brani interese Republike Kosovo, uvažavajući interese svih naroda. Predstavnici Evropske unije su, bez ikakvog razloga nas Bošnjake i Albance izbacili iz igre. Nema trajnog i stabilnog mira ako se dva manjinska naroda osjećaju diskriminisano u državi u kojoj žive. Tražimo da naši narodi, Albanci Preševske doline i Bošnjaci Sandžaka na isti način uvažavani kao šro Evropska unija uvažava Srbe sa sjevera Kosova”, poručio je Ugljanin.
Albanski zastupnik u sbijanskom parlamentu i predsjednik Partije za demokratsko djelovanje (PDD) iz Preševske doline, Šaip Kamberi je istakao da su životno zainteresovani da se postigne normalizacija odnosa između Srbije i Kosova i zbog toga su danas razgovarali sa premijerom Kosova.
“Dogmatska shvatanja u vezi s cijelom situacjom oko Kosova pokušava da nametne predsjednik Srbije. Kao političari koji realno posmatramo situaciju ne možemo da se složimo i zato smo tu da njemu (Kurtiju) ponovimo svoje stavove, kao institucijam da nema mira na Zapadnom Balkanu dok se pokušavaju formirati neke nebeske manjine ili manjine koje zaslužuju više prava u odnosu na druge manjine. Teorije o nebeskim narodima na Balkanu su donijele samo krvoprlića, vrijeme je da se sa tim prestane i uspostave jedinstveni standardi tretiranja nacionalnih manjina na Zapadnom Balkanu”, naglasio je Kamberi najaviši da će nastaviti političku borbu ne samo susrertima sa međunarodnim predstavnicima nego i u paramentu kao zastupnici svog naroda.
Susretu u Kabinetu kosovskog premijera prisustvovao je i predsjednik Albanskog nacionalnog vijeća u Srbiji Nevzat Lutfiu.