Zvanično najavljen Dan žalosti u Beogradu za pripadnicima oružane grupe koju su uništile snage sigurnosti Republike Kosovo, nakon što je iz te grupe oduzet život policajcu, najgori je signal koji Srbija može dati regionu i evroatlantskoj zajednici!", poručio je premijer Albanije Edi Rama.
U postu na X-u on je naveo da"iako je trebalo da otvori ozbiljnu istragu o članovima te kriminalne grupe, njihovim vezama sa trgovcima oružjem i drugim pojedincima ili subjektima, u Srbiji ili drugdje, potencijalno angažiranim u stvaranju oružanog sukoba na sjeveru Kosova, u Beogradu, sa ovom crnom proklamacijom koja nema veze sa 21. vijekom, raspiruje vatru oružanog sukoba kao nikada od 1999. godine!", piše Rama dalje.
"Ovo ne samo da je neopravdano i neprihvatljivo, već je za svaku osudu svom snagom riječi i instrumenata koji su dostupni euroatlantskoj zajednici!
Ovo je trenutak kada Srbija mora jasno i čvrsto odlučiti da li će biti sa Evropom i demokratskim svijetom 21. vijeka ili sa senkom sebe na kraju 20. vijeka; sa vrijednostima i principima Evropske unije i evroatlantske zajednice ili sa duhovima i zločinima njene neslavne prošlosti 90-ih; sa evropskim sutra svoje nevine djece ili sa jučerašnjim krivcima za ubilački i samoubilački nacionalizam!
Ovo je trenutak kada Evropska unija i Sjedinjene Države moraju jasno i odlučno reći da li će podići demokratsku uzbunu na najviši nivo kako bi zaustavili eskalaciju sukoba na sjeveru Kosova, koji je sada ušao u svoju najopasniju fazu od 1999. ili će nastaviti održavati Dijalog za normalizaciju i posvećenost KFOR-a na istom nivou koji je sada potpuno nedovoljan! Ovo drugo danas je prilično nepoželjno, ali sutra može postati sasvim neopravdano, jer sutra može biti kasno za pojačanja! Stoga je apel Albanije velikim prijateljima i strateškim saveznicima zapadnog Balkana: ne ostavljajte današnju akciju za sutra!", napisao je premijer Albanije.












