Neće biti sastanka, nema drugog razvoja događaja. Svaki kanal komunikacije ima samo rečenicu: Oslobodite tri kosovska policajca. Nema se šta više reći".
Albanski premijer Edi Rama pozvao je na bezuslovno oslobađanje trojice kosovskih policajaca koje je uhapsila Srbija. On je njihovo pritvaranje opisao kao "uzimanje talaca" i kritizirao je stav Srbije.
"Njihovo pritvaranje je neopravdano, a izuzetno je zabrinjavajući pokušaj da se ova državna otmica (od strane Srbije) trojice stranih policajaca prikrije pokretanjem pitanja hapšenja nekoliko srpskih državljana od strane kosovske policije", rekao je Rama.
Albanski premijer je dodao da neće biti sastanaka niti odnosa sa zvaničnim Beogradom, sve dok policajci ne budu pušteni, uključujući i inicijativu "Otvoreni Balkan".
"Neće biti sastanka, nema drugog razvoja događaja. Svaki kanal komunikacije ima samo rečenicu: Oslobodite tri kosovska policajca. Nema se šta više reći", poručio je, prenosi Euronews Albania.
Rama je naveo da "demokratske države nikada na ovaj način ne odgovaraju na hapšenja koja smatraju arbitrarnim" i dodao da Srbija treba sarađivati sa Kforom u vezi sa tvrdnjama o hapšenjima Srba na Kosovu.
Srbijanske snage su 14. juna uhapsile trojicu kosovskih graničnih policajaca. Vlasti u Beogradu tvrde da su uhapšeni duboko na teritoriji Srbije. U međuvremenu, kosovske vlasti naglašavaju da su trojica kosovskih policajaca oteti na teritoriji Kosova.
Rama je izrazio uvjerenje da "bez oslobađanja te trojice muškaraca nema mjesta planu deeskalacije".
Albanski premijer je obavestio da je još jednom napisao pismo šefovima Evropske unije – predsjedniku Francuske Emmanuelu Macronu, kancelaru Njemačke Olafu Scholzu i predsjedniku Evropskog vijeća Charlesu Michelu – tražeći sprovođenje francusko-njemačkog plana "bez greške".
Rama je naveo da u suprotnom postoji opasnost od "oružanih sukoba između grupa koje djeluju na sjeveru Kosova i sigurnosnih snaga", što je, kako je rekao, samo u interesu Rusije.
Evropski prijedlog, prvobitno poznat kao francusko-njemački plan, ima za cilj postizanje pune normalizacije odnosa između Kosova i Srbije.
Krajem marta Kosovo i Srbija dogovorili su sporazum o normalizaciji odnosa na osnovu evropskog prijedloga, a sredinom aprila dogovoren je aneks za njegovu implementaciju. Ovaj sporazum i aneks su uslijedili nakon krize na sjeveru Kosova izazvane preregistracijom vozila sa srpskim tablicama.
Kako bi osigurao implementaciju postignutih sporazuma, Rama je pozvao na sastanke lidera dvije zemlje.
"Dvojica lidera treba da se zaključaju unutra, pod brigom i pritiskom kumova dogovorenog plana, bez prava na izlazak dok se dijalog ne završi i dok se ne riješe one tačke kojima se niko ne protivi, ali svako okrivljuje drugoga za nesprovođenje. Činjenica je da nema volje", rekao je Rama.
Situacija na sjeveru Kosova, oblasti pretežno naseljenom Srbima, napeta je od 26. maja kada je kosovska policija pomogla novoizabranim albanskim predsjednicima općina Zvečan, Leposavić i Zubin Potok pri ulasku u zgrade općina. Od tog dana lokalni Srbi demonstriraju.
Međunarodna zajednica je premijeru Kosova Albinu Kurtiju iznijela tri zahtjeva u vezi sa situacijom na sjeveru: deeskalacija situacije, održavanje novih izbora i povratak dijalogu u kojem posreduje EU za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije.