Hiljade učenika, nastavnika i pristalica demonstrirali su u petak u glavnom gradu Mađarske za poboljšanje plata i radnih uslova za prosvjetne radnike, što je najnoviji izraz frustracije obrazovnom politikom vlade od strane rastućeg studentskog pokreta.
Protestna šetnja u Budimpešti počela je na trgu pored mađarskog parlamenta i zaustavila saobraćaj na jednoj od najprometnijih ulica u gradu. Demonstranti, sastavljeni uglavnom od srednjoškolaca, tražili su ukidanje nacrta zakona kojim bi se nastavnicima ukinuo status državnih službenika i tražili povećanje plata prosvjetnim radnicima i vraćanje njihovog prava na štrajk.
Agnes Vlašić, 57, učiteljica iz Budimpešte, rekla je da je razmišljala da prekine svoju 30-godišnju karijeru u obrazovanju zbog loših uslova rada i onoga što vidi kao nedostatak volje vlade nacionalističkog premijera Viktora Orbana da se smisleno angažira.
Učenici i nastavnici održali su niz sličnih protesta u posljednjih nekoliko mjeseci i postali su glavni glas neslaganja u Mađarskoj nakon što je koalicija opozicionih stranaka snažno poražena od Orbanove stranke Fidesz na nacionalnim izborima prošle godine.










