Šest osoba je nastradalo, a stotine su povrijeđene u nevremenu koje je u srijedu uveče, 19. jula zahvatilo područje Slovenije, Hrvatske, BiH i Srbije.
U Hrvatskoj je smrću vatrogasca broj žrtava narastao na četiri, a ranije je objavljeno da je na Bledu, u Sloveniji nastradala jedna osoba, kao i u Brčkom, u Bosni i Hercegovini.
Desetine hiljada ljudi ostalo je bez struje, javlja agencija Asošijejted pres. Grad Sremska Mitrovica, na sjeverozapadu Srbije, uveo je hitne mjere, rekavši da je šteta ogromna, uključujući oštećen krov nad hirurškim krilom u lokalnoj bolnici.
Državne i lokalne službe za hitne intervencije u četvrtak, 20. jula, raščišćavaju puteve i uklanjaju ostatke krovova, drveća i drugih objekata.
Prema riječima ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića, nevrijeme nije izazvalo veće posljedice po infrastrukturu.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije objavili su da su imali 201 intervenciju u kojima je bilo angažovano 505 vatrogasaca-spasilaca sa 203 vozila i tom prilikom evakuisali i spasili 40 osoba.
Oko 22 časa u srijedu bez struje je ostalo oko 12.000 domaćinstava u Šumadiji. Trenutno je bez struje 6.000 potrošača, javlja agencija Beta.
U Valjevu niko nije povrijeđen tokom nevremena, ali su u četvrtak ujutru na ulicama vidljive posljedice poput krovova i granja koji su pali na automobile.
U severozapadnoj Hrvatskoj, Zagrebu i Slavoniji, koji su bili pogođeni orkanskim nevremenom, ubrzano se otklanjaju posledice i sanira šteta.
Četiri osobe su nastradale u Hrvatskoj - dvije u Zagrebu od pada stabala i dve u Slavoniji, muškarac od pada stabla i vatrogasac tokom intervencije.
U Zagrebu je bilo 60 povređenih, od toga desetak teže, u Slavonskom Brodu 32 povređenih, u Novoj Gradiški 23.
U zapadnom dijelu Zagreba olujni vjetar srušio je dizalicu, u čijoj kabini se nalazio radnik iz Indije, koji je prošao samo sa slomljenom rukom.
Do sada je zabilježeno 1.507 intervencija u kojima je učestvovalo 3.865 vatrogasaca sa 1.604 vozila, a podaci o broju intervencija neprestano se povećavaju.
Vatrogasci rade na uklanjanju stabala, granja i ostataka krovova s puteva.
Građani i građanke Zagreba su zamoljeni da "zbog vlastite sigurnosti i dalje izbjegavaju parkove i druga potencijalno opasna mjesta".
"Sve službe i dalje su na terenu. Uklanja se neposredna opasnost po život i imovinu. Nastavlja se normalizacija prometa. Tramvajske linije većinom normalno prometuju. Neke autobusne linije preusmjerene su zbog stabala koja se uklanjaju s prometnica", navedeno je na službenoj stranici Grada Zagreba.