"Vidi se da je upliv stranih službi i te kako prisutan".
Najavljeni su novi protesti i blokade u Beogradu.
"Ono što mi za sada znamo, a to je da se tokom današnjeg dana očekuje da u 11 sati dođe do blokade Ministarstva državne i lokalne samouprave, nakon toga je blokada na Brankovom mostu. Kao što sam već rekao, pripadnici ministarstva imaju sve mjere da se situacija kontrolira, da se sve identificira i da se protiv njih podnesu adekvatne prijave", kaže prvi čovjek srbijanske policije Ivica Ivković za RTS.
Na blokade su pozvali studenti.
Oni su saopćili da će blokirati glavni grad Srbije na dva mjesta. Ali, pozivajući se na sigurnosne razloge, nisu htjeli reći na kojim mjestima će se okupiti.
Tokom gostovanja na javnom RTV servisu Serbije načelnik Uprave policije rekao je da je akcija policije trajala cijele noći poslije incidenata ispred Skupštine Beograda i da je do sada procesuirano 38 osoba.
Blokada državnih institucija i mostova se neće tolerirati, poručio je.
Ivković je naglasio da policija nastavlja sa prikupljanjem dokaza o jučerašnjim protestima ispred Skupštine Beograda i da će broj procesuiranih tokom dana biti veći. Kako je istakao, procesuirano je 38 lica, koji se sumnjiče za izvršenje krivičnog djela pozivanja na nasilnu promjenu ustavnog uređenja.
"Jučer je ispred prostora Republičke izborne komisije, u ulici Kralja Milana, od strane koalicije Srbija protiv nasilja, održano neprijavljeno javno okupljanje. Već iz govora predstavnika tih stranaka svi smo mogli naslutiti i predvidjeti dalji razvoj situacije", kaže on dalje.
Rekao je i da je napad na institucije trajao puna tri sata. Prvi kontakt sa policijom je bio oko 18.55 i sve je trajalo do 21.50.
"U tom napadu koristili su sve što im je došlo pod ruke - kamenice, motke, baklje, nažalost ima jedan dio pripadnika ministarstva koji su povrijeđeni, ukupno njih osmero. Našeg pripadnika očekuje hirurški zahvat na KC Srbije i nadam se da će nakon tog zahvata kolega izaći i što prije se vratiti svojoj porodici", kaže Ivković.
Dodaje i da je policija imala naredbu da bude suzdržana.
"Ocjenili smo situaciju kada ćemo i u kom momentu intervenirati. Samim pojavljivanjem žandarmerije veliki broj "junaka" je pobjegao sa lica mjesta", kaže Ivković.
Navodi da je jedinica policije djelovala isključivo u skladu sa zakonom, a sva lica će biti procesuirana u saradnji sa nadležnim pravosudnim i sudskim organima.
"Predstavnici policije su uoči izbora imali sastanak sa predstavnicima liste "Srbija protiv nasilja" zbog saznanja da će biti nasilnog upada u institucije. Na sastanku su oni apsolutno negirali da može doći do bilo kakvog nasilja i dali garancije što se toga tiče. Sada vidimo da su informacije koje smo dobili bile tačne", rekao je dalje Ivković.
Kako kaže, bilo je saznanja da će do ovakvog scenarija doći nakon izbora.
"Moram napomenuti da smo predstavnike koalicije upozorili na sve ovo, kako na tom sastanku koji je održan neposredno pred izbore, tako i tokom samog jučerašnjeg javnog okupljanja. Naši predstavnici upozorili su da je to ponašanje koje je jučer ispoljeno apsolutno van svih zakonskih okvira. Vidi se da je upliv stranih službi i te kako prisutan", kaže Ivković.