Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Makedonije je saopćilo da je počelo proces za omogućavanje posjeta državljana Sjeverne Makedonije Sjedinjenim Američkim Državama do 90 dana, bez potrebe da uzimaju vize.
Ministarstvo kaže da je pokrenulo proces priključivanja Sjeverne Makedonije Programu SAD za takav režim putovanja (Visa Waiver Program) koji predviđa da, umjesto viza, putnici u SAD moraju prije putovanja ispuniti uslove i dobiti elektronsko odobrenje (ESTA).
Saopćenje je objavljeno povodom podataka State Departmenta da je 2022. godine procenat odbijenih viza državljanima Sjeverne Makedonije bio 26,29 odsto.
Navedeno je da je odlukom Vlade Sjeverne Makedonije formirana međuresorna radna grupa, na čelu sa Ministarstvom vanjskih poslova, u kojoj su i predstavnici drugih institucija koje rade na ispunjavanju uslova za uspostavljanje novog režima putovanja građana u SAD.
"Uslovi se odnose na razne oblasti, ali jedan od ključnih je da je procenat odbijenih viza najviše tri odsto. Ističemo da je visok procenat odbijenih viza od najmanje 30 odsto posljedica neodgovarajućih zahtjeva, za koje planiramo da uskoro pokrenemo kampanju edukacije građana o procesu podnošenja zahtjeva i uslovima koji moraju biti ispunjeni, kako bi dobili vize za SAD", piše u saopćenju.











