"Današnji sastanak bio je uobičajen. Bilo je to ubjeđivanje mene s jedne i Igora Stojanovića i Lidije Bradare s druge strane o formiranju vlade.
Kolega Stojanović je potpisao saglasnost na imenovanje predložene Federalne vlade jučer.
Jučer sam Bradari poslao svoj pisani stav u kojem navodim da ne podržavam sastav Vlade i da ona nema moju saglasnost", kaže u razgovoru za Politicki.ba Refik Lendo, jedan od potpredsjednika entiteta F BiH.
Nakon današnjeg sastanka kod predsjednice većeg bh. entiteta, ovu trojku sutra čeka i sastanak sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom.
Lendo najprije kaže da je stava da se 6. aprila, ukoliko se zakaže hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamenta F BiH, ne treba ni slučajno glasati o novoj vladi.
"To ne bi bilo dobro i dovelo bi do toga da se odnosi samo dodatno zaoštravaju. A to nikome ne treba.
Bilo kakvo stavljanje na dnevni red odluke čije je slanje najavila kolegica Bradara je kršenje Ustava i zakona.
To sam jasno rekao i njoj i kolegi Stojanoviću. Oni su ostali pri stavu da će se raspravljati i vidjet će se šta će uraditi.
Ipak, odluka je na poslanicima, a tamo ima jako puno ljudi koji vode računa o pravnim normama", kaže Lendo.
Upitan šta ako se ipak stavi na dnevni red Federalnog parlamenta pitanje izbora vlade, on za Politicki.ba odgovara da ne vjeruje u takvu mogućnost.
"Ali, ako bi se to uradilo, onda bi smo imali nešto što ne bi bilo pod kontrolom. Radilo bi se o udaru na organe Federacije.
Ne vjerujem da će doći do toga.
Ponavljam, ima u Parlamentu jako puno normalnih ljudi koji vode računa o Ustavu i zakonu i oni sigurno neće zakoračiti u nepoznato".










