Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak objavio je na svom Facebook profilu da se nadao boljem rezultatu prošlonedjeljne misije na Kosovu sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalnim izaslanikom za zapadni Balkan Gabrielom Escobarom.
"Putovali smo u region s ciljem da se pozabavimo napetom situacijom na sjeveru Kosova kojoj smo svi bili svjedoci tokom prošle nedjelje i istražimo potencijal za političko rješenje. Na Kosovu smo se sastali s najvišim rukovodstvom uključujući predsjednicu (Vjosu) Osmani, premijera (Albina) Kurtija i prvog zamjenika premijera (Besnika) Bisljimija. Diskusija je bila duga. Prenijeli smo našu zabrinutost zbog situacije na sjeveru i istakli potrebu za hitnom deeskalacijom", istakao je Lajčak.

On je potvrdio da su i EU i SAD tražile od strana na Kosovu hitnu deeskalaciju, prijevremene izbore uz učešće kosovskih Srba i povratak dijalogu o normalizaciji.
Prema njegovim riječima, zajedno s Escobarom uspostavljen je kontakt s opozicionim liderima kosovskih Albanaca kojima su predočene posljedice trenutne krize i šteta koju ona nanosi međunarodnom ugledu Kosova i upućen im je apel da podrže traganje za političkim rješenjem.












