Vlada Kosova saopćila je da je pooštrena granična kontrola sa Srbijom, pri čemu je premijer Albin Kurti rekao da je "naš cilj sigurnost, a ona počinje na granicama".
"Iz sigurnosnih razloga, kao hitan i neophodan korak, pooštrene su granične kontrole sa Srbijom, ograničavanje saobraćaja i pojačane kontrole vozila koja dolaze iz Srbije, posebno transportnih", istakao je Kurti.
Ekipe Radija Slobodna Evropa na Jarinji i Merdaru javljaju da vozila sa srbijanskim tablicama nesmetano ulaze na Kosovo, uz pojačane kontrole.
Na granici u Merdaru, na srbijanskoj strani, čekaju kamioni srbijanskih i kosovskih registarskih oznaka.
Sa strane Kosova prolaze putnička vozila, ali sa strane Srbije u pravcu Kosova gotovo da nema vozila srbijanskih registarskih oznaka.
"Naše mjere nisu ekonomske ili komercijalne, već su mjere sigurnosti“, izjavio je Kurti.
Zahtijevajući hitno oslobađanje otetih policajaca, on je pozvao međunarodnu zajednicu da osudi postupke Srbije i rekao da je "iznenađen njenim šutanjem".
"Jučerašnji slučaj je agresija na našu demokratsku državu, osveta kosovskoj policiji koja se bori protiv kriminala i namjera da se situacija destabilizira i eskalira u trenutku kada smo već predložili plan od 5 tačaka za deeskalaciju i stabilizaciju", rekao je kosovski premijer.
Kurti je ove komentare iznio tokom zajedničke konferencije za novinare sa ministrom unutrašnjih poslova Xhelalom Sveclom, koja je održana poslije sastanka Vijeća za nacionalnu sigurnost, na kome su učestvovali predstavnici sigurnosnih, pravosudnih i finansijskih institucija Kosova, nakon što su dan ranije srpske snage su na sjeveru zemlje uhapsile tri službenika kosovske policije.
Policija je ovo opisala kao "klasičnu organiziranu otmicu" na teritoriji Kosova, dok Beograd tvrdi da su ih uhapsile antiterorističke jedinice srbijanske žandarmerije na teritoriji Srbije, u općini Raška.










