Simboli Srbije i Kosova na registarskim tablicama vozila dvije godine su prekrivani bijelim naljepnicama.
Premijer Kosova Albin Kurti rekao je da će Vlada donijeti odluku o dozvoli srbijanskih registarskih tablica, nakon što se kosovska policija uvjeri da Srbija u potpunosti i nesmetano sprovodi odluku da registarske tablice Republike Kosovo (RKS) slobodno saobraćaju po Srbiji.
Srbija je prije nekoliko dana odlučila da od 1. januara dozvoli slobodan promet automobila sa RKS registarskim oznakama. U međuvremenu, premijer Albin Kurti je na sjednici Vlade Kosova u srijedu odluku Vlade Srbije nazvao krinkom, dodajući da njenu implementaciju treba vidjeti na terenu, kako bi Kosovo djelovalo na osnovu princip reciprociteta.
"Mi ćemo donijeti našu ekvivalentnu odluku kao pitanje međusobnih odnosa čim naša granična policija dokumentira i dokaže da Srbija svoju odluku sprovodi u potpunosti i bez prepreka. Smatramo da je ovakav pristup pravedan i razuman", rekao je on.
Kurti je naveo da je odluka Srbije došla nakon više od 10 godina nesprovođenja preliminarnih sporazuma i korištenja registarskih tablica od strane Srbije tokom dvije godine zaoštravanja situacije na sjeveru Kosova. On je rekao da je odluka Srbije donijeta i kako bi se smanjile međunarodne kritike prema Srbiji, nakon decembarskih izbora.
"Registarske tablice na Kosovu, u septembru 2021. godine, korištene su za prijetnju Kosovu preko aviona MIG 29 podignutih na nebu oko granice i pokušaja destabilizacije na sjeveru, posebno kroz 16 barikada koje su podignute na putevima sjevernih općina tri nedjelje zaredom u decembru prošle godine, dok se u decembru ove godine koriste za smanjenje pritiska demokratskog Zapada (EU-SAD) na Srbiju za neregularne i nedemokratske izbore, za pokrivanje zvaničnog odbijanja osnovni briselski sporazum kojim je pismo premijerke Srbije Ane Brnabić upućeno Evropskom vijeću 13. decembra i da se prikrije njihov neuspjeh u Banjskoj 24. septembra. Ovako treba čitati ovu akciju Srbije koja je više nego konstruktivna i korak ka normalizaciji, po slovu i duhu osnovnog sporazuma, ali, to je još jedan manevar ne zarad države Srbije, svakako ne zbog toga Kosova, već zarad vlasti u Beogradu", rekao je Kurti.
Simboli Srbije i Kosova na registarskim tablicama vozila dvije godine su prekrivani bijelim naljepnicama, o čemu su strane postigle dogovor krajem septembra 2021.