Hrvatska ne podržava prijedlog da se odlučivanje konsenzusom u nekim područjima vanjske politike Evropske unije zamijeni odlučivanjem kvalificiranom većinom jer je to jedina poluga koja manjim državama jamči ravnopravnost, izjavio je ministar vanjskih poslova te zemlje Gordan Grlić Radman.
Na inicijativu Njemačke, devet država članica je početkom maja formiralo grupu koja se zauzima za to da se u određenim vanjskopolitičkim pitanjima umjesto jednoglasnosti odlučuje kvalificiranom većinom. Jedan od razloga za tu inicijativu su poteškoće oko usuglašavanja politike prema ruskoj agresiji na Ukrajinu. Mađarska je zemalja koja najčešće poseže za blokadom i traži ustupke da bi pristala na neke odluke, a što joj omogućuje pravilo o jednoglasnom odlučivanju, javlja N1.
Za promjenu pravila potrebna je jednoglasna odluka država članica.
"Hrvatska nije za to, ali to ne znači da Hrvatska nije za jedinstvo EU-a, dapače, do sada nismo nikad blokirali neku odluku i uvijek smo bili konstruktivni saradnika, rekao je Grlić Radman.










