"Dok god je Otvoreni Balkan u potpunosti usklađen sa Berlinskim procesom, ne vidim razlog da mu se suprotstavimo i podržavamo ga",
Specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država Gabriel Escobar rekao je da na inicijativu Otvoreni Balkan gleda kao na priliku za Crnu Goru i za region u pogledu ekonomske integracije.
Escobar je to rekao u intervjuu agenciji MINA, a u Podgorici je boravio povodom zakletve novoizabranog predsjednika Jakova Milatovića.
Escobar je ponovio da će SAD podržati sve inicijative koje približavaju zapadni Balkan Evropi, kao i inicijative koje približavaju države regiona međusobno i koje su otvorene za sve njih.
"Drugim riječima, dok god je Otvoreni Balkan u potpunosti usklađen sa Berlinskim procesom, ne vidim razlog da mu se suprotstavimo i podržavamo ga", kazao je Escobar.
To, kako je dodao, ne znači da SAD manje podržavaju Berlinski proces ili Zajedničko regionalno tržište (CRM).
"Dok god se zalažu za iste stvari, nema razloga da ih ne podržavamo. I ako dvije, tri, četiri ili pet država odluče individualno da idu ka nekim od tih prioriteta iz Berlinskog procesa, zašto bismo ih zaustavljali ako žele da se unaprijed pripreme? To je u redu, ali to mora biti u skladu sa Berlinskim procesom", rekao je Escobar.