"Najveći sigurnosni propust je ulazak helikoptera MUP-a Srbije u zračni prostor Hrvatske koji je praktički preletio pola Hrvatske bez nadzora", piše Jutarnji list.
Helikopter MUP-a Srbije registarske oznake YU-VIP F-WWOC kojim je predsjednik entiteta Rs Milorad Dodik u utorak sletio na Hvar ušao je u Hrvatsku kao obična civilna letjelica. Proizlazi to iz odgovora Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) Jutarnjem listu u kojem stoji "plan leta za navedeni let Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe dostavio je ARO (ATS Reporting Office) aerodroma Banja Luka. U planu leta nije bio naznačen nikakav poseban status leta u za to predviđenoj rubrici".
To znači da su službena tijela Rs i Srbije u potpunosti izigrala službena tijela Republike Hrvatske i prekršila su sve važeće diplomatske protokole jer su državnu letjelicu prijavili kao najobičniju civilnu, stoji u tekstu Jutarnjeg lista.
U odgovoru HKZP-a se također navodi da "podaci iz plana leta ne sadrže podatke o identitetu putnika te stoga HKZP nije imao informacije ko se nalazi u helikopteru".
Za razliku od njih, hrvatske službe sigurnosti znale su ko ovim helikopterom dolazi na Hvar. Naime, kako smo doznali, nekoliko dana ranije Ured predsjednika obavijestio je policiju da u Hrvatsku dolazi helikopter s pet putnika te su radi granične kontrole proslijeđena i njihova imena. I policija je prethodno obaviještena da će s Dodikom doći i njegovo osiguranje koje sa sobom ima lično naoružanje, što je riješeno uobičajenim protokolom.
Prihvat putnika na heliodromu na Hvaru preuzeli su djelatnici Ureda za poslove sigurnosti MUP-a, koji su svojim automobilima prevezli goste do predsjednikove rezidencije. Stoga nevjerovatno zvuče riječi premijera Andreja Plenkovića kako nije znao da je Dodik došao na Hvar sve dok na internetu nije vidio da Aleksandar Vučić kaže da je došao helikopterom Republike Srbije. Valjda ga je o tome trebao obavijestiti ministar unutarnjih poslova čiji su ljudi to znali nekoliko dana prije i osiguravali ga na Hvaru.
Najveći sigurnosni propust u ovom slučaju jest ulazak helikoptera MUP-a Srbije u zračni prostor Hrvatske koji je praktički preletio pola Hrvatske bez nadzora. Koju opremu je letjelica imala i je li let eventualno iskorišten za određena snimanja terena i objekata, ostaje nepoznato.










