Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić kazao je kako postoji usklađenost između događanja na srbijanskog unutarnjopolitičkoj sceni i onoga što radi radi kosovski premijer Albin Kurti što bi ponovano moglo izazvati incidente na sjeveru Kosova.
"Sigurno će pokušavati da dođe do nekih novih incidenata, do eskalacije. A potom i do pokušaja da se dođe do deeskalacije. I da se tako vrtimo u krug i da oni non-stop optužuju Beograd za opstrukciju. Mislim da svima treba biti jasno da je Beograd taj koji je konstruktivni faktor u svemu ovome", kazao je Dačić.
Prema njegovim riječima, Kurti odbija primijeniti ono što su Srbija i Kosovo potpisali prije više od deset godina te tako dovodi u pitanje kredibilitet Evropske unije (EU).
Evropska unija, uz podršku SAD-a, posrednik je u dijalogu Beograda i Prištine, trenutno je na stolu Sporazum o putu prema normalizaciji odnosa o kojem su 27. februara u Briselu srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i Kurti postigli saglasnost dok je u Ohridu je 18. marta prihvaćen aneks toga sporazuma, koji je zapravo plan provedbe sporazuma iz februara. Iako članice EU-a tvrde da je postignuta saglasnost o oba ta dokumenta, nijedan nije potpisan jer to odbija učiniti srbijanski predsjednik.
"Srbija neće odustati od svojih nacionalnih interesa. Mi nismo spremni na ucjene i uvođenje novih tema u dijalog. Ovi protesti se i događaju kako bi se oslabila pozicija Srbije, ali nema odustajanja od naše državne politike", istaknuo je Dačić tokom gostovanja na TV Prva.
Dačić predviđa da će u februaru doći do novih pritisaka na Srbiju kada je riječi o situaciji na Kosovu te smatra kako bi bilo dobro da Srbija to razdoblje dočeka s političkom većinom na svim nivoima.
"Bilo bi dobro da to razdoblje dočekamo u eri političke stabilnosti odnosno s konstituiranim državnim organima i da imamo političku većinu na svim nivoima", rekao je Dačić te dodao kako na republičkom nivou za to nema nikakvih prepreka, te da će se naći neko rješenje i za Beograd.
"Ne vidim da ima potrebe ponovno izlaziti na izbore. Ako je neko dobio mandate onda ih treba iskoristiti, ponavljanje izbora bi bilo gubljenje vremena", kazao je Dačić.










