Nakon održanih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, Bošnjačka stranka se u analizama postizbornih koalicija ocjenjuje kao ne toliko nezaobilazna, koliko poželjna u vlasti.
Stranka koju predvodi Ervin Ibrahimović osvojila je šest mandata, što je dvostruko više od prethodnog sastava Skupštine Crne Gore, gdje je imala tri poslanika.
Politička analitičarka Snežana Jonica ocjenjuje u razgovoru za najtiražniji dnevni list u Podgorici Vijesti "da su nakon rezultata izbora izvjesne samo dvije stvari - da je PES najjači politički subjekt u Crnoj Gori, a BS partija koja je duplirajući svoj izborni rezultat, sa tri na šest mandata, postala više od manjinske partije koja se zove u vladu zbog poštovanja demokratskih principa".
"Već je sad peta partija po snazi, a imajući u vidu da je jedina partija koja je dobila javnu i jasnu predizbornu podršku od predsjednika Evropske narodne partije, najuticajnije političke grupacije u Evropskom parlamentu kojoj pripada i (predsjednica Evropske komisije) Ursula Von der Leyen, reklo bi se da su oni jedini siguran konstituent nove vlade i najkvalitetnija konekcija te vlade s evropskim partnerima", ističe ona.
Sam Ibrahimović je i tokom kampanje, a i u izbornoj noći proslavljajući trijumf Bošnjačke stranke nedvosmisleno je poručio da će evropske integracije biti u fokusu.

U kompliciranom sistemu odlučivanja u Crnoj Gori većina od 50 posto plus 1 nije dovoljna da bi se donijele sve neophodne odluke u procesu pristupanja ove države Uniji.
Za imenovanje na ključne pravosudne institucije, na primjer, neophodna je dvotrećinska većina.
A taj zadatak je trenutno jedan od ključnih za deblokiranje evropskog puta Crne Gore.
Bošnjačka stranka je do sada vodila stabilnu proevropsku politiku.
Istovremeno je djelima počela anulirati rezultate političkog etničkog čišćenja Bošnjaka iz institucija Crne Gore koje je provodila "apostolska vlada" Zdravka Krivokapića.











