Sjedinjene Američke Države su zaključile da je napad za vikend od strane osumnjičene srpske milicije na sjeveru Kosova, u kojem su poginuli jedan policajac kosovske policije i tri naoružana napadača, imao za cilj destabilizaciju regiona i upozoravaju na potencijalnu dalju eskalaciju između dugogodišnjih neprijatelja.
"Znamo da je to bilo koordinirano i sofisticirano", rekao je za Politico.eu američki ambasador na Kosovu Jeffrey M. Hovenier, dodajući da su naoružani napadači izgleda imali vojnu obuku.
"Količina oružja sugerira da je to bilo ozbiljno, s planom za destabilizaciju sigurnosti u regionu".
Kosovska policija je saopćila da je grupa od oko 30 teško naoružanih Srba napravila zasjedu policijskoj patroli rano u nedjelju, ubivši jednog policajca i ranivši drugog, prije nego što su pobjegli i sklonila se u obližnji pravoslavni manastir. Trojica naoružanih napadača ubijena su u pucnjavi s policijom koja je uslijedila, a dvojica su uhapšena. Većina srpskih naoružanih napadača uspjela je da se iskrade iz manastira i pobjegne pješke, saopćile su kosovske vlasti.
Zapadni zvaničnici su rekli da je incident odraz pojačanih geopolitičkih pritisaka na Balkanu, jer Rusija, frustrirana snažnom podrškom Evrope Ukrajini, pokušava iskoristiti svoj utjecaj na saveznike u Srbiji i drugdje kako bi podstakla tenzije, posebno u Bosni i na Kosovu.
Hovenier je rekao da SAD tek trebaju utvrditi da li je Srbija odgovorna za napad, kako navodi Kosovo, ali je rekao da je oprema koju su vlasti zaplijenile, uključujući raketne bacače, mine i oklopni transporter, bila „vojne klase koja nije dostupna prosječnom građaninu". On je rekao da SAD nemaju razloga da sumnjaju da oružje i druga oprema koju je kosovska policija predstavila na konferenciji za novinare u ponedjeljak nisu pronađeni na licu mjesta.
"Ljudi koje smatramo najodgovornijima su ljudi koji su pucali na kosovskog policajca", rekao je Hovenier.










