Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da će se vidjeti kakav će “paket” 21. oktobra donijeti izaslanici iz pet zemalja, čiji je dolazak najavljen za kraj mjeseca. Poručuje da ide u Njujork na sjednicu Savjeta bezbjednosti UN 23. oktobra o izvještaju Unmika. Ističe da će Milan Radoičić odgovarati pred organima Srbije, te da tek predstoji optužnica. U bezbjedonosnim krugovima vojske vode se istrage o mogućim propustima pojedinaca u slučaju Radoičića, kaže Vučić.
Odgovarajući na pitanje da li očekuje dodatne pritiske tokom posjete “petorke”, u kojoj su izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, izaslanici predsjednika SAD, Francuske, Njemačke i italijanske premijerke – Gabrijel Eskobar, Emanuel Bon, Jens Pletner i Frančesko Talo, Aleksandar Vučić je rekao da ne zna šta znače dodatni pritisci jer se svakoga dana, kako kaže, suočava sa pritiscima.
“To vam je život, to vam je posao. Sučavate se sa spoljnim pritiscima, sa onima koji bi da ruše Srbiju na različite načine, ne vjerujem da je to slučaj sa ‘petorkom‘, vjerujem da oni žele da na drugačiji način postave probleme oko rješavanja krize na Kosovu. Nadam se, vidjećemo kakav je to paket i šta donose 21. oktobra”, rekao je Vučić novinarima tokom obilježavanja 45 godina Instituta “Dedinje”.
Dodao je da se suočava sa tim da jedan dio ljudi želi spolja da ograniči Srbiju, da spusti snage Srbije i u tome pronalazi pomagače u zemlji.
“Idem na sjednicu SB UN o izvještaju Unmika”
Vučić je rekao i da će 21. oktobra ići u Njujork na sednicu Savjeta bezbjednosti UN koja se održava 23. oktobra i da ga pored toga očekuje mnogo važnih događaja.
Najavio je da se priprema otvaranje auto-puta u subotu, a da u nedelju odlazi u Kinu, te da ga nakon povratka očekuje dolazak međunarodnih posrednika u Beograd.
“Prije toga ćemo imati otvaranje željezničke stanice 20. oktobra, oni dolaze 21. oktobra a tu noć već idem u Njujork na sjednicu Savjeta bezbednosti koja je 23. oktobra tako da nisam imao baš mnogo vremena ali ne moraju da brinu, uvijek postoje ljudi koji bi željeli da Srbiji bude što gore da tada njima bude bolje”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara kako komentariše optužbe na račun projekta EKSPO 2027 i da će se novac trošiti netransparentno.
Naglasio je da nije čuo da neko brine za EKSPO.
“Ali ako mislite na neke naše, nisam baš stigao sve da pratim poslednjih dana, u gužvi sam kakvu ne pamtim u prethodnih 10, 11 godina”, rekao je Vučić.
“Radoičić će odgovarati pred našim organima”
Odgovarajući na pitanja novinara, Vučić je rekao i da će Milan Radoičić, koga Tužilaštvo tereti za teška krivična djela koja je sam priznao, da odgovara pred našim organima i da tek predstoji podizanje optužnice.
“Ne bih da branim Radoičića jer on odgovara pred našim pravosudnim organima i tek mu predstoji optužnica, kada se istraga sprovede, da li će biti proširenja istrage ili ne, to je na nadležnim državnim organima. Oni će ustanoviti sve te činjenice”, rekao je Vučić.
Dodao je da je Radoičić ulagao novac u svoju kuću na Kosovu, i da nije iznosio pare iz Srbije.










