I njegovo dvoje djece stavljeno na "crnu listu".
Američki State Department stavio je na listu sankcija Nexhata Krasniqija , bivšeg direktora Odeljenja za nabavke u Ministarstvu trgovine i industrije, zbog umiješanosti u veliku korupciju.
Krasniqi je trenutno direktor nabavke u Ministarstvu za infrastrukturu.
Prema najavi, bit će mu zabranjen ulazak u SAD.
"Kao javni funkcioner odgovoran za nadzor nad ugovorima o nabavkama, Krasniqi je zloupotrebio svoj javni položaj primajući mito u zamjenu za dodjelu ugovora za izgradnju industrijskog parka u općini Glogovac od strane kompanije Eltoni", navodi se u saopćenju.
Današnje akcije SAD dokazuju da Vašington stoji uz one na Kosovu koji zahtevaju odgovornost od korumpiranih javnih zvaničnika.
"Ova odluka potvrđuje posvećenost SAD borbi protiv korupcije koja šteti javnom interesu, ometa ekonomski prosperitet država i umanjuje sposobnost vlada da efikasno odgovore na potrebe svojih građana."
Također, dvoje djece Krasniqija stavljeno je pod sankcije i neće im biti dozvoljen ulazak u SAD.
Krasniqi je 2015. godine osuđen na 26 mjeseci zatvora nakon što je proglašen krivim za zloupotrebu službenog položaja u slučaju Biznis parka u Glogovcu.
Krasniqi je takođe bio u odeljenju za nabavku u Ministarstvu za životnu sredinu, prostorno planiranje i infrastrukturu.
Krasniqijevo ime se pominjalo i u sudskom postupku za zloupotrebu u Ministarstvu za telekomunikacije kada je njime rukovodio Fatmir Limaj. U optužnici se sumnjalo da su Krasniqi i Limaj stvorili organiziranu kriminalnu grupu i da su zloupotrebili službena ovlaštenja i uzeli mito dajući prednost jednoj kompaniji u procesu nabavke. Međutim, Krasniqi je oslobođen optužbi.