Arapska Liga, Turska,s mandatom UN-a trebaju dobiti kontrolu nad Gazom.
"Multinacionalna koalicija Arapske lige i Turske s mandatom UN-a mogla bi privremeno preuzeti kontrolu nad Gazom, olakšavajući prijeko potrebnu rekonstrukciju i tranziciju upravljačkih odgovornosti od Hamasa do palestinskih vlasti", predložio je premijer Albanije Edi Rama.
U objavi na Twitteru on je naveo da je danas imao odvojene susrete s ambasadorima Arapske lige i Izraela. Dodao je i da je s njima imao "vrlo otvorene razgovore".
"Ne bismo smjeli dozvoliti nastavak sadašnjeg narativa u kojem Palestinci u Gazi imaju samo dva izbora: Hamas ili Izrael. Međunarodna zajednica treba da se pojača i stvori treći izbor: budućnost za Gazu bez Hamasa i izraelskih trupa", napisao je Rama.

On je još jednom oštro osudio upad Hamasa u Izrael 7. oktobra i poručio da nakon toga "za Hamas ne može biti političke budućnosti".
Istakao je i da produženo nasilje koje provodi Izrael mora stati.
"Bojim se da je jedini način da se Izrael ubijedi da zaustavi svoje operacije i povuče se iz Gaze pružanje čvrstih uvjeravanja da je Hamas izvan igre. Radi mira, Izrael i susjedne arapske zemlje moraju raditi zajedno i dijeliti odgovornost za mir. Bojim se da postoji minimalan drugi način da se to zaobiđe, a trenutni prekid vatre za bezuslovno oslobađanje talaca mi se čini polaznom tačkom koja se ne može izbjeći.

Iako smo trenutno u Vijeću sigurnosti UN-a, kao mala zemlja, Albanija je potpuno svjesna svojih ograničenja u međunarodnoj areni. Međutim, svi akteri bi trebali podijeliti teret izgradnje održivog mira bez obzira na snagu, veličinu ili značaj. Ovaj angažman je obavezan za sve nas, a Albanija neće oklijevati da učini svoj dio posla", poručio je Rama.
Istakao je i da Hamas nastoji pospješiti narativ o "sukobu civilizacija" i da mu ide produženje sukoba u Gazi.