U kompaniji Arselor Mital Zenica danas je počeo generalni štrajk. To je odlučeno na jučerašnjoj sjednici Skupštine Samostalnog sindikata radnika ove kompanije.
Predsjednik Sindikata Rašid Fetić naveo je kako je ponuda menadžmenta "sramna", te kako nije obuhvatila traženo povećane plate.
Sindikat je, naime, u petak, neposredno pred početak sjednice Skupštine, dobio novu, nešto poboljšanu ponudu menadžmenta kompanije za potpis kolektivnog ugovora na godinu dana, ali su predstavnicima Sindikata u pogonima bili potrebni dodatni razgovori i konsultacije s članstvom, pa su juče održali nastavak sjednice, na kojoj je donesena odluka o stupanju u štrajk.
"Radnici smatraju kako je nova ponuda sramna te većinom glasova nije prihvaćena. Ponuda nije obuhvatala povećanje plaće, nego samo uvećanje novčanog dijela naknade za topli obrok sa dosadašnjih pet na 6,5 KM, dok smo mi bili tražili 7,5 KM.










