Nezavisni zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (PD PFBiH) Almedin Aliefendić oglasio se saopćenjem za javnost u kojem je upozorio na potpunu blokadu rada ovog zakonodavnog tijela, istakavši da sjednice neće biti ni u mjesecu junu.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine nije zasjedao od aprila, a sudeći prema trenutnim informacijama, sjednice neće biti ni do kraja juna. Stoga, jedini period kad se može očekivati da zastupnici rade jeste juli.
Nezavisni zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (PD PFBiH) Almedin Aliefendić oglasio se saopćenjem za javnost u kojem je upozorio na potpunu blokadu rada ovog zakonodavnog tijela, istakavši da sjednice neće biti ni u mjesecu junu.
Aliefendić objašnjava da je razlog formalan, jer član 96. Poslovnika jasno propisuje da se poziv za sjednicu upućuje zastupnicima 14 dana prije održavanja.
Budući da je taj rok istekao, sjednica se ne može održati, što je, prema njegovim riječima, još jedan dokaz nefunkcionisanja vlasti u Federaciji BiH.
Zastupnik je podsjetio na podatak koji bi, kako kaže, trebao zabrinuti svakog građanina u FBiH.
"Posljednja redovna sjednica Predstavničkog doma održana je u martu. April, maj i juni prošli su bez redovnog zasjedanja najvišeg zakonodavnog tijela Federacije. Tri uzastopna mjeseca institucija koja treba donositi zakone, kontrolisati vladu i štititi interese građana nije funkcionisala. Ovo je politička paraliza", poručio je Aliefendić.
On ističe da kao nezavisni zastupnik nije odgovoran za krizu, ali ima obavezu da govori istinu.
Prema njegovom mišljenju, vladajuća koalicija koju čine Trojka i HDZ očito ne može usaglasiti stavove o pitanjima koja bi trebala biti na dnevnom redu.
"Umjesto da o tome otvoreno razgovaraju s javnošću, oni biraju šutnju. Da li je izbor sudija Ustavnog suda BiH problem ili nešto drugo, pitanje je za vlast. Dodatno zabrinjava i to što Predstavnički dom i dalje nema predsjedavajućeg, što direktno narušava poslovničko funkcionisanje", dodaje Aliefendić.
Ako ni julska sjednica ne bude sazvana zbog predizbornih napetosti i međusobnih opstrukcija, Aliefendić smatra da će ovaj saziv završiti na najsramniji način.
August tradicionalno prolazi u godišnjim odmorima, dok je septembar rezervisan za zvaničnu izbornu kampanju.
Aliefendić je javno postavio pitanja i zatražio hitne odgovore od lidera vladajuće koalicije.
"Zašto Predstavnički dom nije zasjedao tri posljednja mjeseca i ko u vladajućoj koaliciji za to snosi odgovornost? Koja su sporna pitanja koja sprječavaju formiranje dnevnog reda i zašto se o njima ne razgovara javno, pred građanima? Hoće li biti sazvana julska sjednica i ako ne, ko preuzima političku odgovornost za ovakav kraj mandata", upitao je Aliefendić.