Nakon rasprave koja je trajala cijelu noć poslanici crnogorskog parlamenta su izglasali 44. Vladu i novi premijer je lider PES-a Milojko Spajić. Za Vladu je glasalo 46 poslanika, 19 ih je bilo protiv i jedan uzdržan. Za vrijeme glasanja u sali nije bilo poslanica Radinke Ćinćur i Jevrosime Pejović, ni poslanika GP URA i Bošnjačke stranke BS. Iako se očekivalo da Spajić obrazloži svoj ekspoze to se nije dogodilo jer je rekao da je ekspoze već objavljen te da nema potrebe da to čini, i samo je saopštio predlog kandidata za sastav 44. Vlade. To su kritikovali poslanici i vlasti i opozicije i ocijenili da je Spajić time prekršio Ustav. Početak sjednice obilježila je žustra polemika Spajića i odlazećek premijera Dritana Abazovića. Tokom rasprave iznijet je niz primjedbi na Spajićev ekspoze. Sjednici su Skupštine je prisustvovao i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, javlja CdM.me
Na dnevnom redubile su dvije tačke: Izbor predsjednika i članova 44. Vlade Crne Gore; i Izbori, imenovanja i razrješenja.
Nakon što je Vlada izabrana Spajić je položio zakletvu:
“Zaklinjem se da ću dužnost vršiti po Ustavu i zakonu, čestito, odgovorno i savjesno”.
Vlada Milojka Spajića, imaće pet potpredsjednika i 19 ministarstava. Funkcioneri nove Vlade biće članovi Evrope sad, Demokrata, Socijalističke narodne partije, Albanskog foruma, Albanske alijanse i CIVIS-a, pri čemu će ona za godinu biti rekonstruisana, kako bi ministarska i jedno vicepremijersko mjesto zauzeli i predstavnici koalicije “Za budućnost Crne Gore”.
Tok sjednice:
Nakon završene rasprave Spajić se zahvalio svima na sugestijama.
Poslanik Ujedinjene Crne Gore Vladimir Dobričanin je saopštio da će biti uzdržani pri glasanju za Vladu.
Predsjednik HGI Adrijan Vuksanović je kazao da Vladu neće podržati.
Poslanik DPS-a Andrija Nikolić tražio je pauzu jer Spajić nije u sali. Njegov zahtjev nije usvojen, a jedan od poslanika ZBCG Slaven Radunović kazao je da poslanici DPS pokušavaju da opstruiraju sjednicu.
Abazović: Sve što govorite je velika prevara
Abazović je nakon toga odgovorio Spajiću.
“Prvo ćete da se obraćate sa poštovanjem, a ne sa tim – nemate pojma. Ako ćemo tim rječnikom – sve što ste vi rekli je velika prevara. Niko nije vidio “Evropa sad 2″, nijeste se pojavili nigdje. Recite Vi kako ćete to da realizujete. Svako može da se zaduži milijardu i da te pare ubaci u potrošnju”, rekao je on.
Hvala bogu, dodao je, što je pala 42. Vlada i tvrdi kako dobro zna Spajića “jer je radio sa njim i sa njegovim mentorom Zdravkom Krivokapićem”.
“Žičara se gradila kod Vašeg prijatelja, a ne kod mog. A pričaćemo i zašto ste isforsirali solarne elektrane”, poručio mu je on.
Spajić Abazoviću: Napravili ste nemjerljivu štetu državi, dosta teatralnosti
Mandatara Spajić je Abazoviću rekao da je 43. Vlada paravila nejmerljivu štetu državi u finansijama.
Abazoviću je kazao da nema pojma o čemu govori.
“Vi nijeste uradili ništa, a što se fiskalne konsolidacije tiče – napravili ste enormnu štetu ovoj državi. Sa Vašim budžetom ne bismo mogli u novembru da isplatimo ni plate ni penzije. Napravili ste budžet za koji ste znali da nijeste mogli da ga ostvarite. Rashode ste napumpali i mi ćemo morati da radimo sa Vašim nasljeđem. Vi ste se zadužili 100 miliona eura po dvocifrenoj kamati”, rekao mu je.
Abazović je poručio da je potrebno znanje.
“Vi ste srušili 42. Vladu. Ova 44. Vlada će da traje četiri godine”, rekao je Spajić i rekao da će minimalna penzija od 1. januara 2024. godine biti 450 eura.
Abazović Spajiću: Prekršili ste Ustav
Odlazeći premijer Dritan Abazović kazao je Spajiću da je već prekršio Ustav, član 103.
“Ali to nije loše, građani treba da vide kako ćete upravljati. Ali mislim da treba da uvažite ovu instituciju”, dodao je.
Spajiću je poručio i kako preuzima Vladu u državi koja, uprkos njegovim najavama, nije bankrotirala.
“I zato tražim od novog ministra finansija da ujutro odmah kaže da li je Crna Gora pred bankrotom”, kazao je.
Prema njegovim riječima građani moraju da znaju da je Vaš plan da se zadužite ogroman novac i da uzmete dio.
“Samo ovaj put nemojte da ide preko Beograda, jer su okolnosti takve da bi Vas neko mogao izdati. Govorim i o nekim ljudima iz Njemačke, a Vi znate o kojima govorim”, rekao je Abazović.
Poželio je Spajiću puno sreće.
Nikolić Spajiću: Ne govorite nam da je ovo zbog odlaganja popisa
Andrija Nikolić rekao je Spajiću da ne govori njima kako je sjednica zakazana zbog odlaganja popisa.
“Vi ste je u tom slučaju mogli zakazati i u petak. Ali vama je cilj bio da zajedno sa vojvodom Mandićem zakažete sjednicu upravo u ovom terminu, da bi što manje građana pratilo ovo”, rekao je on.
On smatra da Spajić radi sve kako bi uvjerio građane u neozbiljnost koncepta iza kojeg formalno stoji.
“Jakov Milatović Vam je preuzeo stranku. I Vi ste bili prinuđeni da napravite ovu Vladu kako biste ugodili toj struji u Vašoj stranci. To nijesu španska sela, niti japanske poslovice, to je nešto što svako zna”, rekao je Nikolić.
Obaveza iz Ustava
Danijel Živković je odgovorio Spajiću da je članom 103 Ustava obavezan da pročita ekspoze, odnosno da iznese program.
Spajić opoziciji kazao: Mlatite praznu priču
Spajić je saopštio da je on zapravo ispružio ruku opoziciji kako bi odgodio popis.
“Vama izgleda ide naruku da se potpis ne odgodi i da idemo ka sunovratu. Moja namjera je bila čista i da ovaj proces učinimo manje mučnim, ekspoze je javan par dana, svako ko je želio mogao je da ga pročita, stavićemo ga na društvene mreže. I to je poštovanje institucije i vremena i energije ljudi”, poručio je on.
Poslanicima opozicije je kazao da “mlate praznu priču”.
Ibrahimović: Ovo je kršenje Ustava, popričajte sa Spajićem
Predsjednik BS-a Ervin Ibrahimović tražio je od Mandića da napravi pauzu i da porazgovara sa Spajićem, jer je u pitanju kršenje Ustava.
“Po Ustavu je mandatar dužan da predstavi program Vlade, treba da pročita ekspoze”, poručio je on.










