Predsjednica Kosova Vjosa Osmani ocijenila je da je teroristički napad 24. septembra u selu Banjska, u Zvečanima, akt agresije Srbije na Kosovo, čiji je cilj bio aneksija sjevernog dijela te države.
Drugog dana posete Ajovi, Sjedinjene Američke Države, Osmani je rekla da je Kosovo rezultat i najveća uspješna priča američke vanjske politike.
U predavanju studentima Univerziteta Drejk, predsjednica je optužila Srbiju da želi podstaći rat u regionu.
"Nikada to nismo okarakterizirali kao tenzije između Kosova i Srbije, jer nikoga ne napadamo, mi smo u svom domu i nas se napada. Ono što se desilo 24. septembra je kulminacija ozbiljnog akta agresije koji je Srbija vršila na narod Kosova na našoj teritoriji, a tog dana došlo je do više terorističkih grupa koje su ušle na Kosovo sa velikim brojem naoružanja visokog vojnog kvaliteta. Oni su došli s planom da anektira sjever Kosova. Naša policija je postupila vrlo profesionalno i spriječila čin agresije od prvih minuta. Ali, da nismo bili toliko efikasni u početku, oni bi nesumnjivo bili efikasni u približavanju sjevera Kosova i pripajanju dijelova naše teritorije. Naravno, tada bismo bili primorani da odgovorimo i to bi destabiliziralo ne samo Kosovo, već i ostatak regiona... To je bio plan koji je destabilizirao cijeli zapadni Balkan a njegova realizacija vratila bi nas u 90-te, ispunjene nasiljem. Nažalost, to je ono što Srbija želi. Još uvijek su oni vođeni načinom razmišljanja iz 90-ih. Oni žele da otmu teritoriju od svojih komšija, žele da izazovu još patnje i rata. Želimo da zaštitimo mir i stabilnost u našoj zemlji i šire, jer znamo koliko su naši ljudi patili i koliko su patili svi ostali u regionu zbog načina razmišljanja koji je postojao u Srbiji 90-ih godina", naglasila je Osmani.
S tim u vezi, Osmani je rekla da će veće angažiranje NATO trupa na Kosovu spriječiti ulazak naoružanih ljudi na teritoriju zemlje.










