"Kontingent od dvije stotine britanskih vojnika iz 1. bataljona Kraljevskog puka Princeze od Velsa i više od 130 dodatnih vojnika iz Rumunije stigao je na Kosovo i pridružio se 400-članom kontingentu Ujedinjenog Kraljevstva koji je već raspoređen, radi pojačanja NATO snaga u mirovnoj misiji na Kosovu (KFOR)", saopćeno je iz Brisela.
Iz sjedišta NATO-a istaknuto je da "do raspoređivanja dolazi nakon nasilnog napada na kosovsku policiju 24. septembra i povećanja tenzija u regionu kako bi se poboljšalo prisustvo KFOR-a na sjeveru Kosova i patroliranje duž administrativne granične linije".
"Zasnovan je na zahtjevu NATO-ovog vrhovnog savezničkog komandanta za Evropu i odobren od strane saveznika u Sjevernoatlantskom vijeću kao razborit korak da se osigura da KFOR ima snage koje su mu potrebne da ispuni svoj mandat UN-a za održavanje sigurnog i stabilnog okruženja i slobode kretanja za sve ljude na Kosovu", stoji u objašnjenju.










