Državljani Srbije koji žive u inostranstvu na sutrašnjim izborima imat će priliku da glasaju u 35 zemalja na 81 biračkom mjestu, a zbog vremenske razlike u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Kanadi, Portugaliji i Velikoj Britaniji glasat će već danas.
Republička izborna komisija (RIK) donijela je odluku da se zbog razlike u vremenskim zonama u četiri države glasanje obavi dan ranije nego u Srbiji, dok će na svim ostalim biračkim mestima biti organizovano sutra od 7.00 do 20.00 sati.
Prema podacima RIK-a, za glasanje se prijavilo 32.216 građana Srbije koji žive van matice. Glasanje će biti obavljano u najvećem broju u diplomatsko konzularnim predstavništvima.
Na sjevernoameričkom kontintetnu glasat će se na šest mjesta, na jednom u Africi i jednom na Novom Zelandu, navodi Tanjug.
U SAD-u će biti otvorena tri mjesta, u ambasadi u Vašingtonu i u konzulatima u Čikagu i Njujorku, a u Kanadi u Vankuveru, Otavi i Torontu. Na Novom Zelandu glasat će se na VajtkliF koledžu u Oklendu, u Centalnoafričkoj Republici u gradu Bangui u bazi "Morava".
Najviše biračkih mjesta, 19 biće otvoreno u Bosni i Hercegovini, zatim šest u Njemačkoj šest i po pet u Austriji i Italiji. Više od trećine biračkih mjesta biće otvoreno u zemljama bivše SFRJ.
U BiH će se glasati u Sarajevu, u Banjaluci i Bijeljini na dva mjesta, u Mostaru, Trebinju, Bijeljini, Višegradu, Bratuncu, Doboju, Zvorniku, Branjevu, naselju Lopare, Rudu, Prijedoru, Mrkonjić Gradu, Palana i Novom Goraždu.










