"Na poziv premijera Daniela Günthera, visoki predstavnik Christian Schmidt se sastao sa rukovodstvom savezne države Šlezvig-Holštajn. Tokom razgovora, visoki predstavnik je upoznat sa činjenicom da njegovi sagovornici imaju priličnu dozu zabrinutosti u vezi sa situacijom u Bosni i Hercegovini, posebno u Rs-u", saopćeno je iz OHR-a.
Objava dolazi netom nakon saopćenja iz State Departmenta.
Amerikanci su objavili da očekuju da se novi visoki predstavnik izabere do kraja ovog mjeseca.
"Također se razgovaralo i o njegovom najavljenom ranom odlasku sa pozicije visokog predstavnika, što je primljeno sa žaljenjem i zabrinutošću, posebno u svjetlu eventualnih posljedica po stabilnost i transparentnost izbora zakazanih za 4. oktobar", navodi se dalje u saopćenju iz OHR-a.
U Šlezvig-Holštajn, koji ima veliko iskustvo u integraciji danskog i frizijskog stanovništva, kao i manjina poput Bošnjaka, Roma i drugih, visoki predstavnik je pozvao na daljnju saradnju s Bosnom i Hercegovinom i njenim općinama. Posebno je spomenuta vrlo dobra saradnja između povjerenika za pitanja manjina Johannesa Callsena i grada Bijeljine. Schmidt je izrazio zahvalnost na podršci koju vlada savezne države Šlezvig-Holštajn pruža Bosni i Hercegovini.










