Američki državni sekretar Antony Blinken poručio je u Skoplju u srijedu da Sjeverna Makedonija može računati na SAD kao snažnog partnera.
Blinken je doputovao 29. novembra uveče u Skoplje, gdje se sastao sa ministrom vanjskih poslova Sjeverne Makedonije i predsjedavajućim Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) Bujarom Osmanijem, prenosi RSE.
“Divno je biti ovdje u Skoplju, biti u Sjevernoj Makedoniji, biti sa svim našim kolegama. Sjeverna Makedonija je saveznik i partner Sjedinjenih Država i svih naših NATO saveznika. Vidimo to svaki dan", kazao je Blinken.
"Snažno podržavamo rad koji radite na jačanju demokratskih institucija, snažno podržavamo rad koji radite na dovođenju energetske diversifikacije u region i šire, što mislim da ima veliki uticaj. U svemu tome možete računati na Sjedinjene Države kao snažnog partnera", poručio je Blinken.
SAD visoko cijene doprinos Sjeverne Makedonije kao saveznice u NATO-u, ali i u regionalnom kontekstu kao faktora stabilnosti na Zapadnom Balkanu, rekao je američki državni sekretar.
Blinken je takođe naznačio da će "SAD nastaviti podržavati Sjevernu Makedoniju u svojim narednim koracima koje treba da osiguraju članstvo u EU", ali i izrazio veliko poštovanje za hrabre i državničke odluke koje Vlada donosi u ostvarivanju tog cilja, saopšteno je iz Vlade Sjeverne Makedonije.
Ministar vanjskih poslova Osmani zahvalio je Blinkenu na, kako je rekao, izuzetnoj podršci tokom predsjedavanja OEBS-om.
"Želim da vas obavijestim da smo riješili kritične egzistencijalne izazove za predsjedavanje OEBS-om 2024. Želim da se zahvalim Malti i svim zemljama učesnicama na podršci", rekao je Osmani na početku sastanka sa Blinkenom.
Premijer Dimitar Kovačevski se 29. novembra popodne u Skoplju takođe sastao sa američkim državnim sekretarom Blinkenom.










