Predstavnici Preševske doline su ponovili zahtjev da se pitanje Albanaca riješi u okviru briselskog dijaloga i da postoji reciprocitet u pogledu prava koja su zagarantirana Srbima na Kosovu.
Napad terorističke grupe koja je ušla sa teritorije Srbije 24. septembra na Banjsku vratio je zabrinutost Preševu, Medveđi i Bujanovcu, općinama u Srbiji većinski naseljenim Albancima. Politički predstavnici u Preševskoj dolini govorili su o pojačanim vojnim i policijskim pokretima, dok su upozoravali na rizik od povećanja tenzija.
U početku je gradonačelnik Preševa Šćiprim Arifi u pismu upućenom Kurtiju rekao da bi Dolina, zajedno sa sjeverom Kosova, mogla postati "bure baruta", pošto je pozvao Kurtija da ne prekida dijalog sa Srbijom.
"Albanci Preševske doline su 30 godina osuđivani, nezaštićeni i diskriminiran. Stoga je važno da uzmete u obzir zahtjev međunarodnih partnera koji pozivaju na dijalog i kontinuiranu komunikaciju, iz razloga što ne samo da ste u opasnosti na sjeveru Kosova i na Kosovu općenito, već ako dođe do prekida dijaloga i diplomatske komunikacije, Albanci u Preševskoj dolini su meta terorističkih udara pojedinaca ili grupa. Za nas je od vitalnog značaja da aktiviramo sve kanale diplomatske komunikacije, da garantiramo sigurnost Albancima u Preševskoj dolini. U suprotnom, Preševska dolina zajedno sa sjeverom Kosova može postati 'bure baruta'", rekao je Arifi, prenosi Koha.net.
Predsjednik Albanske demokratske partije u Preševu Ragmi Mustafa govorio je o promjeni situacije u Dolini nakon napada na Banjsku. On je rekao da je zona sigurnosti koju je garantirao KFOR poslije sukoba srbijanske vojske i Oslobodilačke vojske Preševske doline smanjena sa 5 kilometara na 300 metara.
"Međutim, mi kao Albanci i kao političari ne možemo znati koliki je broj vojnika i oruđa koje je Beograd postavio na ovim prostorima jer se ta kretanja mogu desiti čak i noću kada Albanci spavaju, a mi ih ne vidimo. Te specijalne službe gdje država Kosovo može dobiti informacije, mi ih ovdje nemamo. Zbog toga nam je veoma teško da znamo ili da budemo informirani o mnogim stvarima koje Beograd sprema", izjavio je Mustafa.
Postupanje Srbije uznemirujućim vide i predstavnici Vlade Kosova.
"S jedne strane, povećanje oružanih snaga srbijanske vojske oko granice sa Kosovom i njihov teroristički napad 24. septembra na našu zemlju, a sa druge strane vandalski napad na porodicu Muharemi u Medveđi više su nego uznemirujući. Albanci Preševske doline veoma su zabrinuti i nesigurni zbog neprihvatljive retorike, koja može motivirati etničke napade i opravda nasilje nad Albancima. Radoičićevo puštanje na slobodu najbolje odražava današnje stanje pravde u Srbiji. Nastavljamo pomno pratiti situaciju Albanaca u Preševskoj dolini i zabrinuti smo zbog napada ili zastrašivanja koji se provode protiv njih. Pozivamo i međunarodni faktor da prati sigurnosnu situaciju u Preševskoj dolini i osudi ponašanje Srbije", dodao je Mustafa.
Predstavnici Preševske doline su ponovili zahtjev da se pitanje Albanaca riješi u okviru briselskog dijaloga i da postoji reciprocitet u pogledu prava koja su zagarantirana Srbima na Kosovu.