Navodi o zastrašivanju zaposlenih, premještajima pod pritiskom i političkom utjecaju na kadrovsku politiku u Terminalima Federacije.
U Terminalima Federacije iznesene su ozbiljne optužbe o pritiscima na radnike, mobingu i netransparentnim kadrovskim procedurama, uz tvrdnje da se zapošljavanje i premještaji provode pod političkim utjecajem. Iako, kako se navodi, ne postoje direktni pisani dokazi poput službenih odluka, tvrdi se da se većina pritisaka odvija usmeno i kroz neformalne kanale.
Dio tih optužbi Politicki.ba objavljuje. Dobili smo ih na redakcijski email. Odmah smo zatražili i očitovanje Uprave Terminala F BiH. Ako i kada ga dobijemo, objavit ćemo.
Prema navodima koji dolaze od upućenih izvora, radnici koje nova uprava smatra bliskima prethodnom rukovodstvu izloženi su sistematskim pritiscima.
„Određeni radnici koje nova uprava smatra bliskima prethodnoj administraciji sistematski se stavljaju pod pritisak. Radnicima se otvoreno prijeti otkazom ukoliko ne podnesu zahtjev za premještaj na drugo radno mjesto, često i na znatno niže pozicije sa manjom platom“, navodi se.
Također se tvrdi da se razgovori sa zaposlenima odvijaju u atmosferi koja ima elemente zastrašivanja, s ciljem da se smanji otpor i prihvate odluke uprave.
„Razgovori koje uprava vodi sa ciljanim radnicima imaju karakter zastrašivanja – održavaju se u napetom ozračju, sa smrknutim izrazima lica i oštrim tonom, kako bi se kod radnika izazvao strah i smanjio otpor“, stoji u navodima.
U istim tvrdnjama navodi se i da se nadzor nad radnicima pojačava kroz videonadzor te evidenciju kretanja putem portira i domara, što se ocjenjuje kao praksa koja, kako se tvrdi, može prelaziti zakonske okvire.
Navodi o stranačkom zapošljavanju i unaprijed pripremljenim konkursima
U dijelu koji se odnosi na kadrovsku politiku, iznesene su tvrdnje da je u posljednjih godinu i po dana zaposleno oko 40 novih radnika, uz navode da su među njima osobe politički povezane sa HDZ-om i SDP-om.
„U mandatu od godinu i po dana ova uprava je zaposlila oko 40 novih osoba, pretežno stranački povezanih sa HDZ-om i SDP-om“, navodi se.
Također se tvrdi da Komisija za prijem radnika djeluje po direktnim uputama uprave, te da su pojedini kandidati unaprijed dobijali testna pitanja kako bi osigurali bolji plasman na konkursima.
Posebno se izdvaja konkurs iz marta ove godine, za koji se navodi da su svi primljeni kandidati već ranije bili angažovani u preduzeću.
„Svi primljeni radnici već su bili u radnom odnosu u firmi, unaprijed su pripremljeni za test i intervju, te su svi koji su konkurisali za stalni radni odnos i bili primljeni“, navodi se u tvrdnjama, uz napomenu da se, kako se ističe, to može provjeriti u evidencijama zaposlenih.
Optužbe o nenamjenskom trošenju i političkom utjecaju
U navodima se dalje tvrdi da se sredstva preduzeća troše bez adekvatne kontrole te da se zapošljavanje koristi i u političke svrhe.
„Novac se troši nenamjenski i bez kontrole, a zapošljavanje stranačkog kadra služi i kao priprema glasačke mašinerije pred izbore“, stoji u navodima.
Na kraju se navodi da se uprava ponaša kao da je preduzeće privatno vlasništvo, uz poruku da „oni su vlast“.