"Zato nećemo dozvoliti da se pod izgovorom modernizacije zaobilaze zakoni, šire nadležnosti institucija kojima to ne pripada i otvara prostor za manipulaciju identitetima, pristup sistemima i podacima Rs".
Milorad Dodik oglasio se povodom pitanja elektronskog identiteta i digitalnih certifikata, poručivši da Rs neće dozvoliti, kako navodi, prenošenje nadležnosti i uspostavljanje kontrole nad digitalnim identitetom građana mimo zakonskih i ustavnih okvira.
Njegovo saopćenje prenosimo u cijelosti:
„Pitanje elektronskog identiteta i digitalnih certifikata nije tehničko pitanje, nego pitanje suvereniteta, sigurnosti i zaštite podataka građana Rs.
Zato nećemo dozvoliti da se pod izgovorom modernizacije zaobilaze zakoni, šire nadležnosti institucija kojima to ne pripada i otvara prostor za manipulaciju identitetima, pristup sistemima i podacima Rs.
Uprava za indirektno oporezivanje iskorištena je kao instrument takve centralizacije. Nezakonite aktivnosti na izdavanju digitalnih certifikata bez jasnog pravnog osnova nisu nikakav tehnološki napredak, nego pokušaj da se kroz pravnu nesigurnost, mimo zakona i nadležnosti, na mala vrata uspostavi kontrola nad digitalnim identitetom građana i dodatno razvlasti Rs.
Rs će insistirati da svaka oblast digitalne identifikacije bude uređena isključivo u skladu sa ustavnim nadležnostima. Svako ko pokuša da mimo toga uspostavlja kontrolu nad digitalnim identitetom građana, ulazi u zonu pravne nesigurnosti, političke zloupotrebe i direktnog udara na institucionalni poredak Rs.
Zato ćemo podržati svaku odluku i svaki potez koji štiti pravnu sigurnost, podatke naših građana i pravo Rs da sama odlučuje o pitanjima koja joj po Ustavu pripadaju. Digitalna budućnost da, ali nikada po cijenu otimanja nadležnosti Rs.
Ne znam kako vam ne dosadi da iznova pokušavate isto – podvale, prevare i otimanje nadležnosti na mala vrata. Sa Rs vam to neće proći.“ – poručio je Dodik.