Iako je sistem zvanično pušten u probni rad još 2019. godine, godinama nije radio u punom kapacitetu ili je često isključivan, zbog čestih kvarova i visokih operativnih troškova, koji su drastično povećavali troškove proizvodnje struje.
Sedam godina od isteka zakonskog roka za smanjenje zagađenja vazduha, rekorder u smrtonosnim emisijama i dalje je Termoeletrana „Ugljevik“. Samo ova TE ispusti godišnje više od 112 hiljada tona sumpor dioksida - SO2, piše Avaz.
U protekloj deceniji je ugrađivanje sistema za odsumporavanje dimnih gasova u ovoj termoelektrani koštalo građane ukupno oko 160 miliona konvertibilnih maraka. Novac je potrošen ali je zagađenje ostalo.
Iako je sistem zvanično pušten u probni rad još 2019. godine, godinama nije radio u punom kapacitetu ili je često isključivan, zbog čestih kvarova i visokih operativnih troškova, koji su drastično povećavali troškove proizvodnje struje.
Najnoviji izvještaj ugledne međunarodne organizacije „Bankwatch Network“ pod nazivom „Prilagodi se ili zatvori“ (Comply or Close 2025) donosi poražavajuće podatke za BiH. Naša zemlja je, prema zvaničnim mjerenjima za proteklu godinu, prvi put zvanično postala najveći emiter sumpor-dioksida (SO2) u cijeloj regiji Zapadnog Balkana, ostavivši iza sebe čak i Srbiju.
Hronična neodgovornost vlasti BiH
Dokument razotkriva potpuni slom ekološke politike i hroničnu neodgovornost domaćih vlasti i elektroenergetskih kompanija koje već sedam godina svjesno krše preuzete međunarodne obaveze iz Ugovora o Energetskoj zajednici.
„Ugljevik“ sam zagađuje više nego što je dozvoljeno za četiri države, navodi se u izvještaju koji locira najveće izvore ekološkog kriminala u BiH. Termoelektrane obuhvaćene Nacionalnim planom za smanjenje emisija (NERP) u BiH ispustile su u vazduh nevjerovatnih 212.840 tona sumpor-dioksida, što je 11 puta više od zakonski dozvoljenog plafona.
Apsolutni crni rekorder, TE Ugljevik ispustila je više od polovine. Iako Sekretarijat Energetske zajednice u Beču godinama vodi prekršajne postupke protiv BiH, nijedan operater termoelektrana u našoj zemlji do danas nije kažnjen od strane domaćih inspekcija ili vlada.
Teške posljedice po zdravlje i ekonomiju
Ovakav nerad direktno ugrožava zdravlje građana i uzrokuje hiljade preranih smrti od bolesti respiratornog sistema, ali i ekonomiju. S obzirom na uvođenje evropskog prekograničnog poreza na CO2 (CBAM), bh. energetski sektor se, umjesto tranzicije, nalazi pred potpunim zidom.
Poruka izvještaja je jasna i neumoljiva: elektroenergetski blokovi koji ne ispunjavaju ekološke standarde moraju se hitno modernizovati ili zatvoriti, jer cijenu njihovog rada građani BiH već godinama plaćaju sopstvenim životima.